Miasto czy wieś – gdzie lepiej się mieszka?

Miasto czy wieś – gdzie lepiej się mieszka?

Wybór miejsca, które będziemy zamieszkiwać powinien być bez wątpienia wybrany starannie. Wbrew pozorom, musimy jednak zastanowić się nie tylko nad tym, czy lepiej zamieszkać w domu, czy może w mieszkaniu. Będzie trzeba także rozważyć to, czy więcej zalet posiada mieszkanie na wsi, czy w mieście. Warto jednak od razu zaznaczyć, że nie da się rozważyć tego jednoznacznie. Wiele zależy bowiem od preferencji konkretnej osoby. Dobrze byłoby więc poznać zarówno wady, jak i zalety życia na wsi i w mieście. Wówczas będziemy mogli podjąć satysfakcjonującą i przede wszystkim odpowiedzialną decyzję. Nie możemy mieć jednak gwarancji co do tego, że po jakimś czasie nasze preferencje nie ulegną zmianie.

Jakie są największe zalety życia na wsi?

Nie da się ukryć, że z zamieszkiwaniem wsi wiąże się całkiem sporo zalet. Naprawdę ciężko byłoby wymienić wszystkie z nich. Niemniej jednak, zdecydowana większość ludzi ceni wioski za spokój, kontakt z naturą oraz za ciszę. Na tym jednak nie koniec. Jeśli postanowimy zamieszkać wieś, najprawdopodobniej będziemy mogli korzystać ze zdecydowanie większej przestrzeni niż w mieście. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo tego, że będziemy mogli założyć swój własny ogród. Mowa tu nie tylko o ogrodzie kwiatowym, ale i o ogrodzie warzywnym. Nie od dziś wiadomo, że własnoręcznie wyhodowane warzywa charakteryzują się niesamowicie korzystnym wpływem na stan naszego zdrowia i samopoczucia psychofizycznego.

Cisza, spokój i kontakt z naturą

Bardzo wiele osób poszukuje spokoju. Nie ma się temu co dziwić, bo w pracy, jak i w szkole możemy doświadczać męczącego hałasu i kontaktu z innymi ludźmi. Ma to oczywiście swoje plusy, ale może nas również przytłaczać. Warto byłoby więc wracać do cichego miejsca, a takim będzie na pewno dom na wsi. W takim domu będziemy mogli zrelaksować się po trudnym oraz męczącym nas dniu. Wieś gwarantuje nam również mnóstwo kontaktu z naturą. Jak zaś powszechnie wiadomo, kontakt z naturą wpływa na człowieka naprawdę wspaniale, nawet jeśli nie odczuwa on tego na poziomie świadomości. Zazwyczaj jednak, dostrzegamy to, że obcowanie z przyrodą jest dla nas dobre. Mieszkając na wsi będziemy mogli podziwiać malownicze wschody oraz zachody słońca. Na tym jednak nie koniec. Będziemy również mogli wybrać się na leśną przechadzkę. Obserwacja motyli na kwiecistej łące lub gromadki saren skubiących koniczynę również poprawi nam nastrój. Każdy może ofiarować samemu sobie tyle kontaktu z naturą, ile potrzebuje. Jedni mogą być bardziej, a inni nieco mniej wymagający w tej kwestii.

Dużo przestrzeni

Ludzie, którzy decydują się zamieszkać na wsi, zazwyczaj budują bądź kupują domy. Bloki mieszkalne na wsi są bowiem rzadkością. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo tego, że osoby zamieszkujące wioskę będą dysponowały całkiem dużą przestrzenią. Jedne działki są oczywiście duże, inne nieco mniejsze. Niemniej jednak, będziemy dysponowali własnym podwórkiem. W mieście musielibyśmy dzielić je z mieszkańcami osiedla. Własna przestrzeń przydaje się szczególnie wtedy, gdy zamierzamy posiadać dzieci. Nie sposób ukryć, że jest ona także pomocna dla osób, które decydują się na zwierzęta. Mowa tu nie tylko o psach, czy kotach, ale również o zwierzętach gospodarskich, takich jak chociażby kury. Dzięki hodowli tych wyjątkowych ptaków będziemy mogli cieszyć się wyjątkowym smakiem świeżych jaj oraz ich licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Dzięki posiadaniu własnego podwórka, będziemy mogli także bez obaw uprawiać sport na świeżym powietrzu. Mowa tu chociażby o jodze czy pilatesie.

Możliwość posiadania ogrodu

Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią wokół swojego domu, najprawdopodobniej będziemy mogli założyć swój własny ogród. Zdecydujmy się zarówno na ten warzywny, jak i na ten kwiatowy. Uprawa warzyw może być naprawdę fascynująca. Możemy zdecydować się na buraki, marchew, cukinię czy seler. Sporo osób stawia także na uprawę pomidorów, ale musimy pamiętać o tym, że uprawa tych warzyw w naszym klimacie może być dosyć problematyczna. Warto byłoby także zdecydować się na ogród kwiatowy, w którym będziemy mogli odpoczywać po ciężkim i stresującym nas dniu. Możemy posadzić w nim zarówno rośliny wieloletnie, jak i jednoroczne. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Pamiętajmy jednak o tym, że uprawa roślin może być wymagająca. W ogrodzie warto umieścić także jakieś meble, na przykład ławeczkę czy huśtawkę.

Co może nam dokuczać, jeżeli zamieszkamy na wsi?

Niestety, mieszkanie na wsi nie jest związane wyłącznie z samymi zaletami. Jeśli zdecydujemy się na życie w wiosce, musimy liczyć się z hałasem spowodowanym przez maszyny rolnicze. Osoby o wrażliwych nosach mogą zaś narzekać na nie zawsze przyjemne aromaty unoszące się na wsi. Na uwadze trzeba mieć także ograniczony dostęp do sklepów, kin czy butików. Poza tym, mieszkańcy wsi wymagający pomocy medycznej, będą musieli najprawdopodobniej udać się do miasta.

Hałaśliwa praca maszyn rolniczych i niepożądane zapachy

Wielu osobom wydaje się, że mieszkanie na wsi to gwarancja ciszy i spokoju. Nic jednak bardziej mylnego! I choć z dużym prawdopodobieństwem, na wsi przez większą część roku będzie cicho, należy liczyć się również z hałasami. Zazwyczaj są one powodowane przez maszyny rolnicze. Mowa tu między innymi o ciągnikach czy kombajnach. Nie sposób nie zauważyć, że maszyny najintensywniej pracują wiosną oraz latem. Dokuczać mogą one przede wszystkim osobom, które zdecydowały się na zamieszkiwanie w pobliżu pól uprawnych. Nie każdemu jednak przeszkadza hałas powodowany przez traktory oraz urządzenia rolnicze. Niektóre osoby wręcz za nim przepadają. Każdy, kto decyduje się zamieszkać wieś, zazwyczaj liczy na zapach kwiatów czy pieczonych w ognisku ziemniaków. Niestety, trzeba liczyć się również z tym, że na wsi dokuczać nam będą także niezbyt miłe wonie. Mowa tu przede wszystkim o woni odchodów zwierząt gospodarskich.

Brak kawiarni, kin i butików oraz utrudniony dostęp do służby zdrowia

Zamieszkiwanie wsi wiąże się również z utrudnionym dostępem do służby zdrowia. W niektórych wioskach znajduje się co prawda ośrodek zdrowia, ale zazwyczaj pracuje w nim jeden lekarz, który przyjmuje raz w tygodniu. Po fachową pomoc trzeba więc będzie najczęściej pojechać do dużego miasta. Nie da się również ukryć, że mieszkańcom wsi dokuczać może brak rozrywek. Mało która wieś może bowiem poszczycić się kawiarnią czy kinem.

Jakie są atuty mieszkania w mieście?

Zamieszkiwanie miast powiązane jest z naprawdę mnóstwem zalet. Przede wszystkim możemy liczyć na nieograniczony dostęp do centrów rozrywki, jak również do służby zdrowia. Na tym nadal nie koniec. Mieszkańcy miast nie muszą martwić się również utrudnieniami komunikacyjnymi. Poza tym, w miastach zazwyczaj mamy do czynienia ze stosunkowo niskim bezrobociem.

Nieograniczony dostęp do kawiarni, sklepów czy centrów rozrywki

Mieszkając w mieście, będziemy mogli liczyć na niemal nieograniczony dostęp do kawiarni, sklepów czy centrów rozrywki. Możemy wybierać spośród odwiedzin w tak wielu miejscach, że każdy, nawet najbardziej wymagający konsument znajdzie rozwiązanie idealne dla siebie. Jest więc gdzie chodzić na randki czy spotykać się ze znajomymi. Ponadto, będziemy mogli swobodnie wybrać sklep, w którym chcemy robić zakupy.

Brak utrudnień komunikacyjnych i szerszy dostęp do rynku pracy

Jeżeli zdecydujemy się na mieszkanie w mieście, najprawdopodobniej nie będą dokuczać nam utrudnienia komunikacyjne, nawet jeśli nie posiadamy własnego samochodu. Będziemy mogli podróżować autobusem, metrem, pociągiem bądź rowerem. Miasto gwarantuje nam także zdecydowanie większy dostęp do rynku pracy. Jeśli więc marzy nam się prężnie rozwijająca się kariera, warto byłoby postarać się o zamieszkanie w jakimś dużym mieście.

Jakie są wady życia w mieście?

Niestety, życie w mieście nie jest pozbawione pewnych wad. Sporo osób narzeka na hałasy oraz tłumy. Problemem bywa także dość mocno ograniczony kontakt z naturą. Po pewnym czasie, wiele osób ma ochotę uciec z miasta, choćby na chwilę. Zazwyczaj jednak, po krótkim odpoczynku, większość osób chętnie wraca do swojego lokum. Sami musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, czy zamieszkiwanie miasta posiada naszym zdaniem więcej wad, czy też zalet.

Hałas i tłumy

Nie brakuje osób, którym przeszkadza wszechobecny miejski zgiełk. Wystarczy na chwilę otworzyć okno, aby do mieszkania wdarły się dźwięki przejeżdżających samochodów czy ludzki gwar. Niestety, wielu mieszkańców miast może narzekać również na tłumy. Z dużą ilością ludzi możemy spotkać się zarówno w sklepie spożywczym, jak i w butiku. Wiele osób denerwuje się także z powodów kolejek w przychodniach i urzędach. Niestety, do hałasu i tłumów należy się przyzwyczaić, jeżeli interesuje nas zamieszkiwanie miasta.

Ograniczony kontakt z naturą

Większości mieszkańców miast dokucza ograniczony kontakt z naturą. Niestety, nie wszystkie miasta dysponują zielonymi parkami czy też ogrodami miejskimi. Zazwyczaj są one również bardzo zatłoczone bądź po prostu zaniedbane. Z tego też względu, możemy po prostu nie chcieć w nich przebywać. Mały kontakt z naturą sprawia, że co jakiś czas pragniemy wyjechać poza miasto. Jeżeli dysponujemy wystarczającymi funduszami, możemy zdecydować się na kupno domku letniskowego. Dzięki niemu, będziemy mogli uciekać z betonowego lasu tak często, jak mamy na to ochotę. Jeśli nie stać na na własny domek letniskowy, odwiedźmy swoją rodzinę lub znajomych mieszkających na wsi. Godne uwagi są również różnego rodzaju gospodarstwa agroturystyczne.

Dodaj komentarz