Serwetki – podstawowa dekoracja każdego przyjęcia

Serwetki od dziesięcioleci stanowią podstawę nakrycia stołu na każdą ważną okazję. I nic w tym dziwnego skoro pełnią one funkcję dekoracyjną, a przy tym są praktyczne i przydatne. Serwetki używamy nie tylko do przetarcia ust po posiłku, lecz także jako element wystroju naszego stołu. Przygotowując ważne przyjęcie nie może zatem ich zabraknąć na stole. Wbrew pozorom ta niewielka rzecz jest równie istotna jak obecność sztućców na naszym stole.

Czy wybór serwetki na stół ma znaczenie?

Stół stanowi szczególnie ważny mebel. To przy nim gromadzimy się całą rodziną podczas uroczystych i codziennych posiłków. Odpowiednie dobranie dodatków dekoracyjnych na ten mebel, doda świeżości i odmienności naszemu stołowi. Aby jednak tak się stało niezbędne jest dobranie odpowiednich dodatków do okazji. Oprócz kwiatów lub świeczek na naszym stole obowiązkowo powinny znaleźć się także serwetki. Wbrew pozorom ich wybór ma ogromne znaczenie dla estetyki całej imprezy.

Wybór odpowiedniej serwetki na stół nie jest taki oczywisty, jak może nam się wydawać. Nie może on być zatem przypadkowy. Chyba nie chcesz podać świątecznego obiadu lub uroczystej i ważnej kolacji w akompaniamencie pstrokatych serwetek z urodzin Twojego dziecka. To skutecznie pozbawiłoby powagi taką uroczystość. Jak zatem wybrać odpowiednią serwetkę na stół? W prosty sposób – kierując się kolorystyką. Idealnie dobrana serwetka nie powinna gryźć się z całością wystroju. Dobrze zatem jest dobrać jej kolor pod jakiś delikatny dodatek, dzięki czemu stworzysz kolorystyczną harmonię. W przypadku stołu, na którym niewiele się dzieje, pustą przestrzeń warto jest wzbogacić serwetkami w delikatne wzory. Równie dobrym pomysłem jest ich ciekawe złożenie i stworzenie fantazyjnego kształtu, który uatrakcyjni całość aranżacji.

Serwetki papierowe, czy materiałowe?

Serwetki materiałowe są obecnie mniej popularne. Wynika to z konieczności ich prania. Tracimy zatem nie tylko czas, ale również pieniądze, ponieważ ich czyszczenie wymaga od nas zakupu środka czystości (tj. proszku do prania), a także użycia pralki, która pobiera wodę i prąd. Serwetki papierowe są zatem dużo lepszą alternatywą. Za ich stosowaniem przemawia choćby różnorodność wzorów i kolorów, a także sam materiał.

Ciekawą opcją jest także zakup serwetki fizelinowej, której gramatura jest dużo bardziej wytrzymała i wydajna. W dotyku przypomina ona materiał, dzięki czemu jest elegantsza niż jej wersja papierowa. Plusem takiej serwetki jest także brak konieczności jej prania.

Dodaj komentarz