Budowa domu – poważne wyzwanie

Mimo tego, że mieszkania są coraz tańsze to i tak ciężko bez kredytu kupić nawet małe własne M. W tym roku wygasły dofinansowania pt. „Rodzina Na Swoim”. Zamiast tego można liczyć przede wszystkim na dofinansowanie budowy własnego domu.

Budowanie domu to znaczne przedsięwzięcie, który wymaga poważnego zaangażowania w przyuczenie się do wykonania inwestycji, która wymaga nie tylko znajomości prawnej ale stałej kontroli nad przebiegiem pracy.

Na pytanie od czego wystartować – ciężko odpowiedzieć, bowiem wszystko zależy od obecnego stanu posiadania – niektórzy inwestorzy swoja inwestycję opierają od początku na pożyczonych pieniądzach, a inni budują dom na działce, która od lat jest w posiadaniu całej rodziny, która nieustannie wspiera przy realizowaniu całej inwestycji.

Są jednak rzeczy, od których wystartować musi każdy i jest to chociażby wybór technologi w jakiej tworzony będzie dom, a tych przybywa niemal z każdym tygodniem – głównie po to by poprawić warunki mieszkaniowe ale przede wszystkim po to żeby domy, w których będziemy przebywać – mogły być bardziej oszczędne niż te, w których się wychowaliśmy.

Odchodzi się dziś bowiem od ogrzewania węglem a przechodzi na lepsze i tańsze metody w postaci gazu ziemnego, który byłby świetnym rozwiązaniem gdyby nie był tak bardzo drogi – jak to ustalili nasi politycy, choć istnieją inne technologie, które się ciągle pojawiają – brykiet, który jest bardzo wydajnym paliwem i ekogroszek oraz pellet, który dotarł do nas z zachodniej części europy, gdzie zrobił dużą karierę i gdzie produkuje się coraz to nowocześniejsze piece spalające tego rodzaju paliwo.

Oczywiście przy wyborze produktu cieplnego musimy kierować się jeszcze innymi walorami i wybierać najbardziej odpowiadające nam warianty, głównie po to, żeby dostarczanie ciepła do naszego domu nie stało się zmorą – bo chodzi tu między innymi o dostarczenie paliwa do naszego pieca – wiadomo – najlepszy pod tym względem jest gaz ziemny, który dostarcza się sam, a najbardziej trudny jest węgiel, który trzeba dostarczać ręcznie – co sprawia, że ogrzewanie domu jest bardzo uciążliwe.