Z chrapaniem do laryngologa

Z chrapaniem do laryngologa

Niestety nasz organizm i funkcje jakie podejmuje często ulegają różnego rodzaju zakłóceniom, a to sprawia, że niektóre z nich mimo tego, że są przez nas lekceważone mogą mieć poważne konsekwencje. Nie zawsze wiele z nich musi nam sprawiać ból fizyczny, który po mniejszym lub dłuższym okresie czasu zmusza nas do wizyty u lekarza, bo wiele z nich lekceważymy i jest to często bezdech, którego bardzo często po prostu sobie nie uświadamiamy.

Bardzo wiele chorób i schorzeń przebiega tak, że nawet nie wiemy o ich istnieniu, aż do czasu, gdy nasze samopoczucie się pogarsza, ale z bezdechem nie radzimy sobie tak dobrze być może, dlatego, że jest to raczej typowo nocna dolegliwość, której skutki odczuwamy jednak i w ciągu dnia. Jeżeli nasz partner czy partnerka lub ktoś bliski narzeka na nasze chrapanie, a my często budzimy się w nocy i w zasadzie nie wiemy z jakiego powodu to być może właśnie cierpimy na bezdech i jak najszybciej powinniśmy się udać do laryngologa. Jednak na ogół dopóki nie czujemy się bardzo źle to te dolegliwości lekceważymy i staramy się je sami przed sobą tak wytłumaczyć, aby konieczność udania się do lekarza odwlec w czasie najdłużej, jak tylko jest to możliwe.
Z kolei bardzo często nie wiemy też do jakiego w zasadzie lekarza powinniśmy się udać, bo przepisanie środków nasennych czy innego środka o podobnym działaniu raczej nie sprawi, że bezdech minie. Konsekwencje cierpienia na ten rodzaj dolegliwości zawsze są dość poważne i w skrajnych przypadkach, gdy występują długo nie leczone może nawet prowadzić do śmierci, ponieważ jest to po prostu zaprzestanie takiej czynności, jak oddychanie i to na kilka sekund, po których się właśnie budzimy, bo nasz organizm po tej przerwie potrzebuje oddechu, ale kiedyś możemy się jednak nie obudzić.

Dlatego nie powinniśmy lekceważyć żadnych dolegliwości i gdy narzekania naszych najbliższych na chrapanie czy to, że właśnie nie śpimy i przeszkadzamy im także w tym są coraz częstsze i głośniejsze to profilaktycznie powinniśmy to sprawdzić. Wystarczy, że udamy się do lekarza rodzinnego i jemu opiszemy swoje problemy i dolegliwości, ponieważ powinien nam wypisać skierowanie do laryngologa, który z nami i naszym współmałżonkiem czy partnerem/partnerką przeprowadzi wywiad i ustali to czy możemy cierpieć na bezdech oraz skieruje nas na specjalne badanie, które ostatecznie to potwierdzi. Nie musimy się obawiać bólu, bo apnograf ma tylko zmierzyć przerwy w naszym śnie i dokonać pomiaru czyli, jak często występuje u nas bezdech, i ile takie przerwy trwają, a po interpretacji wydruku udzieli nam stosownej pomocy.

Dodaj komentarz