Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Każdy gabinet stomatologiczny musi być wyposażony w wysokiej jakości sprzęt. Dodatkowe akcesoria i oprzyrządowanie zagwarantują komfortową pracę lekarzowi. Natomiast pacjent będzie czuł się bezpiecznie i wygodnie.

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego to m.in:

  1. Unit stomatologiczny – absolutna konieczność. Unit składa się z: fotela stomatologicznego, stolika lekarza i asysty, sterownika nożnego, bloku spluwaczki, lampy zabiegowej oraz konsoli z urządzeniami i bloku zasilania. Wybierając unit należy się kierować przede wszystkim funkcjonalnością konsoli. Ważne żeby miała ona możliwość dodawania nowych urządzeń. Koszt unitów stomatologicznych to ok. 30 – 50 tysięcy złotych. Można jednak zmniejszyć koszty decydując się na zakup najprostszego wyposażenia lub sprzętu używanego. Ceny mogą też być wyższe niż 50 tysięcy w przypadku najnowocześniejszych i doskonale zaprojektowanych unitów. Możesz wziąć kredyt na wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Z czasem koszty się zwrócą, a ty będziesz dysponować profesjonalnym sprzętem.
  2. Narzędzia stomatologiczne – możemy je podzielić na:

– Instrumenty diagnostyczne – podstawowe narzędzia, wykorzystywane do oceny stanu jamy ustnej i diagnozowania konkretnych problemów/schorzeń. Są to m.in.: lusterko dentystyczne, zgłębnik stomatologiczny (sonda), pęseta stomatologiczna

– Narzędzia do wypełniania ubytków i opracowywania wypełnień – są to różnego rodzaju nakładacze i upychadła stomatologiczne. Służą do wypełniania ubytków oraz nadawania im pożądanego kształtu czy dopasowania do zgryzu.

– Narzędzia do opracowywania zębów – służą do opracowywania tkanek miękkich i twardych zębów. Przy ich pomocy odbudowuje się też brakujące ściany zęba. Są to m.in.: wiertarka turbinowa i wiertła stomatologiczne oraz ekskawator stomatologiczny.

– Narzędzia chirurgiczne – wykorzystywane są do przeprowadzania zabiegów i operacji w jamie ustnej. Najczęściej wykonuje się ekstrakcję zęba lub zębów. Wykorzystuje się do tego m.in.: dźwignie bagnetowe i korzeniowe oraz kleszcze do różnego rodzaju zębów. Niezbędne są też igły i igłotrzymacze.

– Narzędzia implantologiczne – służą do odbudowy uzębienia na implantach. Są to m.in.: periotomy, osteotomy implantologiczne i dłutka implantologiczne.

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Sprzęty i akcesoria stomatologiczne muszą oczywiście posiadać niezbędne gwarancje i atesty. Poza wymienionymi wyżej sprzętami i narzędziami konieczny jest też zakup, m.in. materiałów do wypełnień, materiałów wytrawiających, cementu stomatologicznego, leków i znieczuleń.

Dodaj komentarz