Wygodne podróżowanie samochodem

Wygodne podróżowanie samochodem

Podróże samochodem, szczególnie te długie, bywają męczące zarówno dla pasażerów, jak i kierowców. To głównie od prowadzącego samochód zależy przebieg trasy i bezpieczeństwo reszty pasażerów. Bez względu na panujące warunki na drodze, przez cały czas musi być on maksymalnie skoncentrowany. Oprócz sprawnego pojazdu i uważnego kierowcy, istotny jest także komfort podróży, który niewątpliwie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Przygotowując się do trasy samochodowej, warto zaopatrzyć się w kilka gadżetów, które sprawią, że podróż stanie się łatwiejsza.

Czujniki cofania

Może się zdarzyć tak, że chcąc zrobić przerwę w trasie, będziesz musiał zaparkować na zatłoczonym parkingu przed hotelem lub restauracją. W takich miejscach (szczególnie w okresie letnim), gdzie parkowanie wymaga szczególnej precyzji, możesz sobie ułatwić sprawę, używając czujników cofania. Nawet jeśli Twój samochód nie został fabrycznie wyposażony w takie urządzenie, bez problemu możesz je zamontować jako dodatkowe akcesorium.

Zestaw cofania składa się z kilku czujników zamontowanych w zderzaku, centralce sterującej oraz przewodach podłączeniowych. Instalacja takiego urządzenia wymaga wywiercenia otworów w zderzaku. Jeśli zderzak jest polakierowany w kolorze nadwozia, czujniki przed zamontowaniem również należy polakierować na taki sam kolor.

Warto poświęcić odrobinę czasu na instalację takiego wyposażenia, aby parkowanie w zatłoczonych miejscach nie stanowiło przeszkody, a kierowca mógł z łatwością – za pomocą wyświetlacza lub sygnału dźwiękowego – ocenić odległość swojego samochodu od innych pojazdów.

Długie i monotonne podróże stwarzają ryzyko zaśnięcia za kierownicą, szczególnie jeśli prowadzimy auto samotnie. Na rynku dostępne są urządzenia, które potrafią wykrywać, czy kierowca jest zagrożony możliwością zapadnięcia w tzw. mikrodrzemkę. System wspomagania kierownicy nadzoruje mruganie oczami i długość przymknięcia oczu przy pomocy kamery umieszczonej przed twarzą kierowcy. Jeśli oczy kierowcy podczas jazdy zostają przymknięte dłużej niż sekundę, system generuje alarm, zanim dojdzie do niebezpiecznej sytuacji.

Poza tym, taki system pozwala na personalizację pojazdu – ustawia fotel, lusterko, kierownicę, klimatyzację, a także systemy audio pod ustawienia wybrane przez danego kierowcę.

Okulary słoneczne z soczewkami polaryzacyjnymi

W sytuacji, kiedy prowadzimy samochód po drodze, która jest mokra od deszczu, zwykłe okulary przeciwsłoneczne mogą nie wystarczyć. Okulary bez odpowiednich soczewek polaryzacyjnych w niewielkim stopniu tłumią odbijające się od mokrej nawierzchni światło, co znacznie ogranicza widoczność kierowcy. Rozwiązaniem takiego stanu rzeczy mogą być szkła z polaryzacją, które zmniejszają odblaski i odbicia.

Odpowiednio przystosowane do jazdy okulary posiadają folię polaryzacyjną, która w połączeniu z kolorowym szkłem wchłania i redukuje odblaski oraz chroni przed nadmiernym promieniowaniem. Takie rozwiązanie może być szczególnie przydatne dla osób, które lubią przemieszczać się samochodem bez względu na warunki pogodowe.

Oprócz wyżej opisanych gadżetów, do przydatnych na trasie pomocy można zaliczyć także nawigację, wideorejestrator czy CB radio. Najważniejsze jest jednak, aby wsiadając za kierownicę samochodu pamiętać o przestrzeganiu przepisów i utrzymywaniu uwagi na drodze. Żadne urządzenia elektroniczne i pomoce nie pomogą kierowcy tak bardzo, jak zdrowy rozsądek i trzeźwa analiza sytuacji.

Dodaj komentarz