Spokojne wakacje bez cukrzycy

Spokojne wakacje bez cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą, która nie powinna zakłócić nam wakacyjnego urlopu, ani tym bardziej go zahamować. Chorzy na cukrzycę mogą podróżować, jeśli każda wycieczka poprzedzona zostanie wnikliwym przygotowaniem się.

Przed zdecydowaniem się na wyjazd należy porozmawiać z diabetologiem na temat tego, czy jako lekarz nie widzi on przeciwwskazań do tego, by udać się na wyjazd w miejsce wskazane przez Ciebie. Jeśli zaleci wakacje mniej aktywne, powinniśmy zastosować się do porady fachowca. Wielu cukrzyków podróżuje jednak w odległe zakątki świata, co dowodzi tego, iż choroba ta nie ogranicza i pozwala na wiele.

Każdy, zarówno zdrowy, jak i chory, przed wyjazdem powinien sprawdzić warunki, w jakich będzie mieszkał. Dzięki temu unikniemy rozczarowań i nieudanego wyjazdu. W przypadku osób chorych warto przeanalizować menu, jakie będzie oferowane podczas wyjazdu. Koniecznie też, jeśli wyjazd jest organizowany, powinniśmy powiadomić organizatorów o chorobie, dzięki czemu powinniśmy być otoczeni fachową opieką. Dodatkowo, jeśli wybieramy się w podróż samotnie, wtajemniczyć powinniśmy jedną osobę, z którą będziemy na wycieczce blisko.

Dokumenty i akcesoria

Osoby chore na cukrzycę powinny nosić ze sobą paszport cukrzycowy lub kartę informacyjną, w której znajdują się informacje o typie cukrzycy, opisie przebiegu choroby, dawkach leków i ich nazwach, także w wersji międzynarodowej.
Dodatkowo w poręcznej apteczce powinny się znaleźć:
insulina albo tabletki przeciwcukrzycowe,
pen z dodatkowym dozownikiem,
glukometr z zapasowymi bateriami,
przyjmowane leki,
lanceciki,
paski do glukometru.

Środki ostrożności

Zmiana klimatu może zachwiać organizmem, dlatego w pierwszych dniach aklimatyzacji należy bacznie obserwować i sprawdzać poziom cukru we krwi.

Zmieniając strefę czasową należy zmienić godziny przyjmowania leków a spędzając urlop w ciepłych krajach należy ograniczać wychodzenie na plażę w godzinach 10-16 i pić sporą ilość niegazowanej wody mineralnej.
Na wakacyjny urlop, kiedy sporo czasu spędzamy na wędrówkach warto zabrać ze sobą wygodne obuwie, które uchroni nas przed otarciami. Stopy warto otoczyć należytą opieką, często je myć, dokładnie osuszać i stosować kremy natłuszczające.

Co warto wrzucić do torebki?

Wychodząc z domu osoba chora na cukrzycę powinna mieć w torebce kilka ważnych dla niej przedmiotów. Należą do nich: legitymacja z informacją na temat choroby i przyjmowanych leków, glukometr z paskami, jednorazowe dawki insuliny lub tabletki obniżające poziom cukru we krwi, landrynki, przekąski.

Przed wyjazdem w niektóre części świata lub kraju cukrzycy muszą się zaszczepić. Takie informacje zdobędziemy w sanepidzie i nie należy z nimi zwlekać, bowiem może okazać się, iż potrzebować będziemy kilku serii szczepionek. Zalecanym szczepieniem jest szczepionka przeciw żółtaczce typu A i B.

Dodaj komentarz