Wybieranie odpowiednich butów na codzień

Wybieranie odpowiednich butów na codzień

Buty do biegania powinny różnić się od tych, które nosi się na co dzień – co najmniej kilkoma kwestiami, w tym rozmiarem.

Jaki wybrać odpowiedni rozmiar buta?

Choć może to się wydawać dziwne, wiele osób nie potrafi dokładnie określić rozmiaru butów, które pasują na ich stopę. Co prawda, nie zawsze kupowanie jednego i tego samego rozmiaru – bez wcześniejszej przymiarki – będzie dobre. Przede wszystkim dlatego, że tabele rozmiarów według różnych firm obuwniczych mogą znacznie się różnić. Wiadomo, że najprostszym rozwiązaniem jest przymierzenie butów, ale nie zawsze mamy taką możliwość – na przykład kiedy kupujemy buty przez internet, co jest już teraz chętnie wybieraną opcją. Jak więc określić to, czy buty do biegania będą na nas pasowały?

Najlepszym sposobem jest poznanie długości wkładki do butów, która jest dopasowana do naszej stopy. Długość ta wyrażana jest w centymetrach. Wiedząc, jak długie mamy stopy, z pewnością wybierzemy obuwie które będzie wygodne. Jak to określić?

Jeśli jest się już posiadaczem butów, które są dobrze dopasowane do stopy, wystarczy spojrzeć na długość wkładki podaną we wszywce na języku. Długość wkładki należy porównać z rozmiarem butów znajdującym się w tabeli rozmiarów – każda firma obuwnicza powinna taką tabelę udostępnić.
Dobrym rozwiązaniem jest zmierzenie długości stopy w skarpetce – stopę trzeba postawić na kartce A4, piętę ustawić na samym końcu kartki i zaznaczyć, gdzie kończą się palce. Odległość od pięty do końca palców trzeba zmierzyć za pomocą miarki lub linijki – otrzymany wynik to długość stopy.

Gdy zna się już długość swojej stopy, warto zastanowić się nad dobraniem odpowiedniego rozmiaru.

Rozmiar butów do biegania

Trzeba pamiętać o tym, że buty do biegania powinny być większe niż te, których używamy na co dzień. To bardzo ważne! Po pierwsze – stopy puchną i trzeba wziąć to pod uwagę, szczególnie wtedy, gdy zamierza się biegać wieczorem. Stopy są większe wieczorem niż rano. Po drugie, jeśli buty do biegania, które kupimy, nie będą odpowiednio większe, można w ten sposób nabawić się problemów z paznokciami. Jeśli nie zapewnimy swoim palcom luzu, będą one obijać się o wnętrze butów, co może nam sprawić ból.

O ile większe buty trzeba kupić? To zależy od dystansu, który będzie pokonywany. Na krótkie dystanse nie można kupić zbyt dużych butów – najlepiej sprawdzą się te, które będą o około 0,5 cm większe niż nasze buty na co dzień. Buty, w których pokonywane będą dłuższe dystanse, powinny być większe o około 1 cm.

To wydaje się bardzo dużo, ale przy wyborze butów do biegania trzeba być nastawionym przede wszystkim na to, aby móc w nich wygodnie wykonywać treningi. W innym razie nie będą spełniały swojej roli. Buty, które mają wkładkę dłuższą o 1 cm od naszej, mają zwykle już większy rozmiar. Może to początkowo przerażać, ponieważ im dłuższe są buty, tym bardziej są szerokie. Nie można jednak się tym sugerować, ponieważ im dłużej się biega, tym bardziej puchnie stopa, a wybierając większe buty nie pozwalamy na nadmierny jej ucisk.

Dodaj komentarz