Wielkanocne dekoracje zrobione własnoręcznie

Przed Świętami wielkanocnymi w szkołach, przedszkolach i w domach dzieci wykonują przeróżne ozdoby. Bardzo ciekawie wyglądają na przykład dekoracje z makaronu. Powstają z niego zazwyczaj różne zwierzątka. Natomiast na zrobienie jajek istnieją jeszcze inne zabawne sposoby.

Jeden z pomysłów na ozdobę wielkanocną to jajko z nici czy muliny. Najpierw trzeba przygotować krochmal i nasączy nim nici. Żeby zrobić krochmal trzeba do gotującego się litra wody wlać 1/2 szklanki wody wymieszanej z 3 łyżkami mąki ziemniaczanej. Cały czas mieszamy, a kiedy się zagotuje ściągamy z ognia i czekamy aż wystygnie. Wtedy można już namoczyć w nim nici czy mulinę. Nadaje się do tego również kordonek albo cienki sznurek. Teraz potrzebny będzie balon, który trzeba nadmuchać i zawiązać, a następnie owinąć nićmi. Można też owijać go jednocześnie muliną czy kordonkiem i nićmi (najpierw kordonek, potem nici). Będzie wtedy bardziej różnorodnie, zwłaszcza jeśli wybierzemy inne kolory. Potem tak owinięty balon powinien zawisnąć gdzieś spokojnie i schnąć, najlepiej przez dobę. Po tym czasie spuszczamy powoli powietrze z balona i otrzymujemy bardzo ciekawe jajo. Warto przed powieszeniem ozdobić je jeszcze kwiatem z bibuły czy kolorowymi wstążeczkami.

Balony można wykorzystać także do wykonania dużych oklejanek. To doskonała zabawa dla dzieci. Nadmuchany balon można obklejać papierem kolorowym , bibułą, gazetami, tasiemkami. Często tworzy się paski od jednego do drugiego końca i potem na ich łączeniach nakleja się tasiemki. Natomiast młodsze dzieci wolą zwykle naklejać po prostu na balon różne ozdoby związane z Wielkanocą. Oczywiście na końcu można takie jajo ozdobić kokardą. Ładnie wyglądają też balony ze wstążeczkami, które zwisają wesoło po jego powieszeniu. Uczenie dzieci krok po kroku jak zrobić palmę wielkanocną czy właśnie chociażby takie jajko, powoduje że mogą się bardziej zainteresować polskimi tradycjami związanymi z tymi świętami. Oczywiście najlepiej wykonywać wszelkiego rodzaju dekoracje całą rodziną. To dobry sposób na wspólne spędzanie czasu i zbliżanie się do siebie.

Dodaj komentarz