Dla niektórych kobiet to najprzyjemniejsza chwila w ciągu całego dnia. Mogą zrelaksować się, pobyć chwilę tylko ze sobą, a nawet poczuć się jak w spa. Inne określają to jako kolejny obowiązek, na który nie zawsze starcza czasu. Mowa tu o wieczornej rutynie pielęgnacyjnej, która w ostatnich latach znacznie zyskała na popularności. Dermatolodzy i kosmetolodzy w swoich wypowiedziach coraz częściej zaznaczają, że odpowiednie dbanie o cerę może zapobiec przedwczesnemu starzeniu się oraz niechcianym wypryskom. Jak wykonać wieczorną pielęgnację cery, aby jak najdłużej zachować piękną i promienną skórę? Oto kilka wskazówek!
1. Demakijaż
To właściwie najistotniejszy element pielęgnacji twarzy. Każdy, kto nakłada makijaż czy nawet filtry UV, powinien absolutnie włączyć go do wieczornej rutyny, ponieważ niedoczyszczone pozostałości po podkładzie lub filtrze nie tylko zatykają pory i powodują powstawanie zaskórników i trądziku, ale również blokują wchłanianie się substancji aktywnych z kremów. Do wykonania prawidłowego demakijażu należy użyć odpowiednich do tego produktów: płynu micelarnego, balsamu, mleczka lub olejku. Na rynku dostępny jest szeroki wybór kosmetyków dopasowanych do rodzaju cery oraz jej zapotrzebowania. Dopiero po dokładnym oczyszczeniu skóry z makijażu, można przejść do dalszych etapów pielęgnacji.
2. Mycie twarzy
Dobry demakijaż to nie wszystko! Po użyciu płynu micelarnego czy olejku należy porządnie zmyć go ze skóry, ponieważ produkt może zapchać pory. Do oczyszczania twarzy warto wybierać łagodne emulsje lub pianki, które pozbawione będą silnych substancji myjących, takich jak SLS. Należy unikać również produktów, które zawierają w składzie alkohol denat, ponieważ wysusza on cerę. Zbyt mocne substancje oczyszczające wpływają niekorzystanie na warstwę hydrolipidową, co może skutkować np. zaburzeniami wytwarzania sebum.
3. Użyj toniku
Po dokładnym, dwuetapowym umyciu twarzy warto skropić cerę tonikiem, który zneutralizuje jej PH. Taki zabieg jest nie tylko bardzo przyjemny i kojący dla naskórka, ale również przygotowuje go do przyjęcia kolejnych substancji odżywczych z kosmetyków pielęgnacyjnych.
4. Peeling i maseczka
Mniej więcej dwa razy w tygodniu warto zafundować cerze nieco dokładniejsze oczyszczanie, używając odpowiednio dobranego peelingu. Kosmetyk ten ma za zadanie usuwać martwy naskórek i odblokować gruczoły łojowe, co zapobiega powstawaniu zaskórników. Warto zastanowić się, jaki rodzaj peelingu odpowiedni będzie dla danej cery. Kosmetyk z grubymi ziarnami na pewno nie sprawdzi się u osób, które posiadają skórę bardzo wrażliwą lub z aktywnymi zmianami trądzikowymi, ponieważ ziarenka podrażnią ją i rozniosą zanieczyszczenia po reszcie twarzy. W takiej sytuacji lepiej sięgać po peelingi enzymatyczne lub takie z zawartością kwasów.
Do swojej wieczornej rutyny raz lub dwa razy w tygodniu warto dołączyć maseczki, które zregenerują cerę. Poza tym, że to niezmiernie przyjemny zabieg, maseczki bogate są w spore dawki odżywczych substancji, które sprawią, że cera będzie zdrowa, nawilżona i pełna blasku.
5. Serum i krem na noc
Ostatnim krokiem jest nałożenie odpowiedniego dla rodzaju cery serum oraz kremu na noc. Oczywiście, serum może być nakładane opcjonalnie, jednak jego formuła sprawia, że produkt błyskawicznie się wchłania i może spotęgować działanie kremu. Kosmetyki, które przeznaczone są do nakładania na twarz wieczorem mają w swoim składzie bardziej skoncentrowane substancje, dzięki czemu podczas snu skóra może się odżywiać i regenerować. Producenci oferują ogromny wybór produktów, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Bardzo istotną sprawą jest to, aby odpowiednio dobrać kosmetyk do cery, tak aby ani jej nie zapychał, ani nie wysuszał. Żeby nie wydawać pieniędzy na nowe, nieprzetestowane kremy, i sera, które być może nie do końca sprawdzą się w pielęgnacji, warto poprosić o próbki, które dostępne są w wielu drogeriach.