Wentylacja poddasza – czy jest niezbędna. Jak powinna wyglądać?

Wentylacja poddasza – czy jest niezbędna. Jak powinna wyglądać?

Domy jednorodzinne, bliźniaki czy szeregówki bardzo często wyposażone są w dodatkową przestrzeń, jaką jest przestrzeń nad kalenicą – poddasze. Pomimo, że poddasze zazwyczaj jest przestrzenią nieużytkową – nie zwalnia nas to z konieczności zapewnienia jej odpowiedniej wentylacji, celem skutecznej wymiany powietrza.

Konieczność wentylowania poddasza

Każde pomieszczenie – niezależnie od tego, czy przeznaczone jest do użytkowania, czy jest przestrzenią nieużytkową – wymaga zastosowanie wentylacji – grawitacyjnej bądź mechanicznej, której niezbędne elementy wysokiej jakości udostępnia Ventido – Hurtownia Wentylacji. Tylko tak bowiem zapewnione zostaną warunki pozwalające na usuwanie zanieczyszczeń czy nagromadzonej wilgoci, która mogłaby niekorzystnie wpływać na elementy konstrukcyjne poddasza, dachu czy całej nieruchomości. Obecność kanałów wentylacyjnych również na poddaszu jest również uwarunkowana przepisami prawnymi.

Wentylacja grawitacyjna na poddaszu

Wentylacja grawitacyjna, czyli tzw. wentylacja naturalna, opiera się na oddziaływaniu sił grawitacji i różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz pomieszczeń i tym, które przemieszcza się na zewnątrz budynku. Niezwykle ważnym dla jej sprawnego funkcjonowania jest zainstalowanie wysokiej jakości kanałów wentylacyjnych , jakie znajdziesz na Ventido.pl , które umożliwią swobodną wymianę powietrza. Można również zastosować wszelkiego rodzaju inne rozszczelnienia, jak przewody kominowe z kratkami wentylacyjnymi czy lekko uchylone okna lub okna z nawiewnikami. Wentylacja grawitacyjna jest jedną z powszechniej stosowanych – w szczególności na poddaszach nieużytkowych – wentylacją.

Wentylacja mechaniczna poddasza

Mechaniczne wentylowanie to nic innego jak zastosowanie systemu rekuperacji, czyli wymuszonego obiegu powietrza pomiędzy otoczeniem domu, a pomieszczeniami wewnętrznymi. Stosowana jest jako zamiennik wentylacji grawitacyjnej, jednak oprócz wymiany powietrza, dostarcza nam zdecydowanie więcej. Przede wszystkim jest całkowicie niezależna od warunków, jakie panują na zewnątrz – gwarantuje zachowanie takich samych przepływów powietrza niezależnie od temperatury na zewnątrz czy aktualnego ciśnienia. Powietrze, jaki wtłaczane jest do pomieszczeń zostaje ponadto przefiltrowane, dzięki czemu wolne jest od zanieczyszczeń czy alergenów. Z wentylacją mechaniczną – której dodatkową zaletą jest odzysk ciepła – możliwe jest również skuteczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. System wentylacji mechanicznej nie wymaga ponadto budowy kominów czy stosowania nawiewników okiennych.

Wentylacja poddasza użytkowego – na jaką się zdecydować?

Poddasze użytkowe charakteryzuje się występowaniem ocieplenia połaci dachowej, co jednoznaczne jest ze zwiększeniem stopnia jego szczelności i odizolowania od warunków zewnętrznych . To z kolei powoduje, że z poddasza nie są naturalnie usuwane wilgoć , wpływająca bezpośrednio na stan elementów konstrukcyjnych (powstawaniem zawilgoceń i pleśni) oraz na stan naszego zdrowia (w powietrzu unoszą się zanieczyszczenia, mikrocząstki grzybów i pleśni, alergeny). W zależności od sposobu wykonania połaci dachowej niezbędne jest wykonanie minimum jednego lub dwóch otworów wentylacyjnych i stałe utrzymywanie nieszczelności, jednak na poddaszu użytkowym zdecydowanie lepiej sprawdzi się wentylacja mechaniczna, która zdecydowanie zwiększy komfort użytkowania poddasza w upalne dni.

Wentylacja poddasza nieużytkowego – co wystarczy?

Poddasze nieużytkowe często traktowane jest po macoszemu podczas budowy. Brak zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza w przestrzeni dachowej może jednak skutkować poważnymi konsekwencjami – z pojawieniem się zapleśnień i zagrzybień konstrukcji więźby dachowej. Nieprawidłowa wentylacja poddasza nieużytkowego to również obniżenie izolacyjności cieplnej budynku oraz możliwość skraplania się wody i zawilgocenia sufitów. Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację między wnętrzem poddasza a otoczeniem należy zatem bądź wykonać odpowiednie otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych, bądź zastosowanie dachowych kominków wentylacyjnych.

Wentylacja jest niezbędna w każdym pomieszczeniu – niezależnie od jego przeznaczenia. Brak zastosowania go na poddaszu może pociągnąć za sobą negatywne konsekwencje dla struktury dachu. Pamiętać należy zatem, by ująć ją w projekcie i dopilnować rzetelnego wykonania.

Dodaj komentarz