Wegetarianizm- moda, czy szansa dla naszej planety?

Wegetarianizm jest coraz bardziej popularny u coraz szerszej grupy społeczeństwa. Coraz częściej widzi się też opcje wegetariańskie w różnych punktach gastronomicznych. Wszyscy się zgodzimy, że jest to popularne. Czy ilość ludzi rezygnujących z jedzenia mięsa jest wynikiem panującej obecnej mody, czy jednak ludzie zauważyli w tym szansę na ocalenie naszej planety?

Czym jest wegetarianizm?

Zacznijmy najpierw od wyjaśnienia czym jest wegetarianizm oraz czym różni się od weganizmu, Wegetarianizm jest dietą,która nie zawiera w sobie mięsa. Ryby, wieprzowina, jagnięcina, drób, wołowina, itd. są elementami, których nie znajdziemy w tej diecie. Zamiast nich możemy znaleźć roślinne zamienniki, lub po prostu dania roślinne, które mają zastępować te mięsne. W tej diecie dopuszczalne są produkty odzwierzęce takie jak mleko,jajka, miód.

Podstawą tej diety są substancje zawarte w roślinach oraz kreatywne wykorzystanie roślin tak aby zastąpić mięsne dania. Dobrym rozwiązaniem są tu syntetyczne “mięsa”.

Weganizm

Weganizm jest bardziej restrykcyjną formą wegetarianizmu. W przeciwieństwie do wyżej wspomnianej diety, weganizm nie zawiera w sobie również produktów od zwierzęcych. Zamiast produktów mlecznych wykorzystuje się ich roślinne zamienniki, które są coraz bardziej dostępne w sklepach stacjonarnych, w coraz bardziej przystępnych cenach.

Wegetarianizm- moda, czy realna szansa na ocalenie ?

Niezaprzeczalne jest to, że wegetarianizm jest coraz bardziej popularny. Choć stał się pewnym wyznacznikiem jeśli chodzi o status społeczny ze względu na to,że coraz więcej znanych osób deklaruje się jako wegetarian, to bez wątpienia może być szansą na ocalenie naszej planety. Przez to, do produkcji roślin potrzeba dużo mniej wody niż do produkcji mięsa odpowiedź staje się oczywista. Kolejnym powodem jest produkcja i zużywanie dwutlenku węgla i szkodliwych gazów. Rośliny, nie tylko produkują go mniej, ale pomagają oczyścić atmosferę poprzez procesy, które zachodzą w ich komórkach. Również nie zatruwają gleby, wręcz ją użyźniają. Produkcja zwierząt niestety ma odwrotne skutki. Duża produkcja szkodliwych gazów, Zatruwają one również gleby, wody gruntowe. Warto wspomnieć, że masowa hodowla zwierząt jest uciążliwa dla mieszkańców okolicznych miejscowości, przez nieprzyjemne zapachy, które szczególnie są dokuczliwe w ciepłe dni. Warto pamiętać o tym, że masowa hodowla zwierząt na mięso często łączy się z cierpieniem samych zwierząt. Są one zmuszane do przebywania w małych, ciasnych, zamkniętych pomieszczeniach z małym przepływem powietrza.

Dodaj komentarz