Uzależnienie od narkotyków wśród osób młodych

Uzależnienie od narkotyków wśród osób młodych

Jak wskazują statystyki, coraz większe grono młodych osób uzależnia się od substancji odurzających. Wpływ na takie zjawisko ma wiele czynników, ale przede wszystkim to, że młodzi ludzie chcą eksperymentować, ale jednocześnie nie myślą o konsekwencjach takiego postępowania.

Czym jest uzależnienie od narkotyków?

Uzależnienie od narkotyków jest to nic innego, jak sytuacja, podczas której u osoby sięgającej po takie substancje niedozwolone zaczynają się pojawiać nagłe zamiany w zachowaniu. Narkomania jest zjawiskiem, które charakteryzuje się przede wszystkim uzależnieniem natury psychicznej, fizjologicznej, niekiedy fizycznej, jak również emocjonalnej w sytuacji, gdy narkotyki zostają odstawione. Wiele osób, które na początku jedynie zaczynają sporadycznie sięgać po narkotyki nie zauważają, kiedy nastąpiło rzeczywiste uzależnienie organizmu od przyjmowania tych substancji. Bowiem granica między eksperymentowaniem, a uzależnieniem jest bardzo cienka.

Dlaczego osoby młode są szczególnie podatne na uzależnienia?

Osoby młode są szczególnie podatne na uzależnienia, ponieważ ich osobowość dopiero zaczyna się kształtować. Wpływ na takie zjawisko ma również kwestia działania hormonów w wieku dojrzewania. Każdy rodzic, bądź opiekun takie osoby, gdy zauważy u niej pierwsze i niepokojące zachowania powinien przede wszystkim na spokojnie z nią porozmawiać, dlaczego tak się dzieje, a nie inaczej. Trzeba również wziąć pod uwagę to, że osoby młode nie są wylewne, jeżeli chodzi o prowadzenie rozmów odnośnie swojego życia prywatnego. Dlatego należy podejść do temu w sposób ostrożny i rozważny.

Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia od narkotyków?

Na terenie naszego kraju jest wiele ośrodków odwykowych, które specjalizują się nie tylko w leczeniu alkoholizmu, ale również w leczeniu narkomanii. Ośrodki takie należy podzielić na prywatne oraz refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pobyt w takim ośrodku trwa zazwyczaj około czterech tygodni, ale w niektórych i uzasadnionych przypadkach może on się wydłużyć albo skrócić. Wszystko zależy od tego, w jakiej kondycji zdrowotnej będzie dany pacjent.

Narkomanii udający się do ośrodka leczenia uzależnień jest pod stałą opieką terapeutów, psychologów, jak również medyków, którzy zawsze służą pomocą w razie wystąpienia nieoczekiwanej potrzeby.

Czy można skierować narkomana na leczenie bez jego zgody?

Istnieje możliwość skierowania narkomana na leczenie bez jego zgody, ale w takiej sytuacji niezbędne będzie złożenie stosownego wniosku do sądu w przedmiocie sprawy. Jeżeli są przychyli się do przymusowego umieszczenia narkomana w zamkniętym ośrodku odwykowym to można tego dokonać w każdym momencie. Natomiast, aby sąd mógł przychylić się do takiego wniosku, muszą być ku temu racjonalne podstawy. Do podstaw takich można zaliczyć między innymi: możliwość sprowadzenia zagrożenia dla siebie i dla bliskich, jak również pojawianie się przemocy fizycznej nad domownikami.

Jakie są skutki długotrwałego przyjmowania narkotyków?

Do skutków związanych z długotrwałym przyjmowaniem narkotyków można zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak:

 • znaczący spadek masy ciała
 • wystąpienie problemów z płodnością
 • zburzenia odporności
 • znaczące osłabienie łaknienia
 • zaburzenia snu
 • spadek libido
 • pojawienie się różnorodnych zmian skórnych
 • uszkodzenie narządów wewnętrznych
 • pojawienie się problemów natury psychicznej
 • wypadanie włosów
 • występowanie poważnych problemów z zębami
 • problemy z nadciśnieniem
 • problemy z krążeniem krwi
 • występowanie krwawienia z nosa

Dodaj komentarz