Najtrudniejsze rzeczy w byciu matką.

Najtrudniejsze rzeczy w byciu matką.

Bycie mamą jest często określane jako „najtrudniejsza praca na świecie”. To „praca”, która nie daje ci pieniędzy i która wymaga ciągłego uczenia się, bez podręcznika szkoleniowego. Od chwili, gdy wracasz do domu ze szpitala ze swoim nowo narodzonym dzieckiem, jesteś w nowym świecie intensywnej, wysoce zaangażowanej opieki, która może powodować, że czasami czujesz się trochę zestresowana i przytłoczona. Ale poza codziennymi obowiązkami i zadaniami zmieniania pieluch, uspokajania płaczu dziecka i karmienia piersią, bycie mamą wiąże się również z różnymi wyzwaniami emocjonalnymi.

Młode mamy i ich emocje.

Młode mamy często odczuwają szeroki zakres emocji, w tym radość, błogość, dumę, a także stres, smutek i zagubienie. Macierzyństwo wprowadza głębokie zmiany w twojej tożsamości i poczuciu siebie. Karmienie piersią to jedno wyzwanie – ale emocjonalne wyzwania związane z byciem młodą mamą zabarwiają wszystko w Twoim życiu. Wiele mam wywiera na sobie zbyt dużą presję lub wyznacza sobie nierealistyczne cele, a następnie obwinia się za każdy dostrzeżony błąd lub niedociągnięcie. Możesz oczekiwać, że staniesz się natychmiastowym ekspertem w byciu mamą, ale to nie jest takie proste – zwłaszcza, gdy jesteś pozbawiona snu i uczysz się wykonywać dziesiątki małych, ale skomplikowanych czynności związanych z opieką nad dzieckiem po raz pierwszy.

Możesz czuć się niepewna siebie lub przytłoczona odpowiedzialnością. Twoje hormony mogą zmieniać się dramatycznie w sposób, który sprawi, że poczujesz się, jakbyś nie była już sobą. Kolejnym wyzwaniem dla bycia mamą niemowlęcia karmionego piersią jest to, że szczególnie we wczesnych tygodniach może się wydawać, że nie masz jeszcze pełnej więzi z dzieckiem. Możesz mieć wrażenie, że nie ma innego sposobu na komunikowanie się z dzieckiem lub wzajemne zrozumienie, poza sesjami karmienia piersią.

Często czujesz się winna za różne rzeczy – za bałagan w domu, za brak czasu dla siebie lub za zaniedbanie partnera. Możesz odwlekać swoje decyzje dotyczące powrotu do pracy lub czuć się winna, że czasami czujesz się sfrustrowana swoim dzieckiem. Utrata czasu i przestrzeni osobistej to wielka sprawa dla świeżo upieczonych mam – bycie sam na sam przez cały dzień z głodnym, potrzebującym opieki niemowlęciem może być wyczerpujące i od czasu do czasu możesz czuć się samolubnie!

Być może największym emocjonalnym wyzwaniem dla młodych i przyszłych mam jest po prostu strach przed nieznanym – jak poradzisz sobie ze wszystkimi wyzwaniami bycia mamą, jak zrównoważysz różne potrzeby i wymagania swojej rodziny, współmałżonka i Twoje życie poza domem? Oto, co nam powiedziały. Oto kilka przykładów, tego co może być najtrudniejsze w byciu mamą. Może niektóre będą dla ciebie znajome i poczujesz się pełna energii i uspokojona, że nie jesteś jedyną osobą, która tak się czuje.

Martwienie się podejmowaniem właściwych decyzji.

Bycie mamą to dopiero początek szeregu decyzji, które wpływają na Twoje życie i życie Twojego dziecka. Zawsze będą możliwości wyboru i na początku wiele matek zasadniczo odczuwa poczucie całkowitej nieadekwatności.

Najtrudniejszą rzeczą jest martwienie się, czy robisz to, co najlepsze dla swojego dziecka. I martwienie się o to, dlaczego robią pewne rzeczy lub dlaczego płaczą… po prostu zamartwianie się.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteś sama w swojej podróży jako matka. Postaraj się czerpać siłę od swojego partnera, rodziny, przyjaciół oraz różnorodnej wiedzy i zasobów – i uspokój niektóre z tych zmartwień.

Strach przed porażką.

To naturalne, że obawiasz się, jak być wspaniałą matką. Czasami sprawiamy, że wygląda na to, że bycie matką ma być najbardziej naturalną rzeczą – ale jest to wyuczona umiejętność.

Najtrudniejszą rzeczą jest to uczucie wątpliwości, czy to, co robisz dla dziecka, jest najlepsze i niepokój, kiedy po prostu nie możesz dowiedzieć się, czego ono potrzebuje.

Pamiętaj, że jeśli starasz się jak najlepiej i zaspokajasz potrzeby swojego dziecka w zakresie odżywiania, pocieszenia i miłości, nie ma czegoś takiego jak porażka jako matka. Każda matka musi przejść przez początkowy okres przystosowania więzi z nowym dzieckiem i nie dzieje się to z dnia na dzień. Karmienie piersią może być trudne, dlatego są konsultanci laktacji i inne pomocne zasoby, które pomagają mamom nauczyć się, jak robić to jak najlepiej.

Nic nie wychodzi.

Mamy są swoimi najgorszymi krytykami. Wiele matek ma wysokie oczekiwania co do swoich umiejętności macierzyńskich i uważa, że powinny jakoś zawsze wiedzieć, co zrobić dla dziecka, a gdy sprawy nie idą gładko, obwiniają się.

Dla każdej mamy są chwile, kiedy dziecko jest niepocieszone lub gdy wydaje się, że stawia niemożliwe żądania – chce godzinami być karmione piersią, chce być przytulane i bujane do snu. Wszystko to, gdy jesteś wyczerpana lub masz inne rzeczy, które chciałabyś robić. Poproś partnera o wsparcie, rozważ użycie smoczka lub spróbuj nosić dziecko w chuście, aby trzymać dziecko blisko ciała, a jednocześnie mieć wolne ręce. Istnieje wiele sposobów na ułatwienie sobie życia przy jednoczesnym spełnianiu oczekiwań dziecka.

Dodaj komentarz