Świece sojowe – czym są i jakie są ich zalety

Świece sojowe – czym są i jakie są ich zalety

Odkąd człowiek nauczył się rozświetlać ciemności, wiele się wydarzyło. Kiedyś świeczki były praktyczne i służyły głównie do oświetlania pomieszczenia. W ostatnim czasie, świece, a zwłaszcza świeczki zapachowe wykorzystywane są do domowego spa i dla naszej przyjemności. Jednak czy wiesz, że świeczka również może być różna, oparta o kilka rodzajów wosku? Od dawna znane są świece parafinowe, jednak wosk z parafiny nie jest zbyt zdrowy. Dlatego też popularność zyskują naturalne świece sojowe, niemal idealne jako świece zapachowe. Świece sojowe wykorzystują wosk sojowy, który jest organiczny i naturalny. Czym jest świeca sojowa? Jakie są rodzaje świec? Jakie są zalety świec sojowych?

Świat wosku czyli alternatywa dla świec parafinowych

Wydaje nam się, że wszystkie rodzaje świecy to naturalne świece. Klasyczna świeca kojarzy nam się z wyrobem z parafiny, mającym bawełniane knoty. Tymczasem najlepsze świece zapachowe, pełne naturalnych olejków eterycznych są… naturalne. Jak zatem sklasyfikować świecę? Poprzez użyty do niej wosk.

Świece z wosku parafinowego są najpowszechniej znane. Wydzielina parafiny pochodzi z frakcji smół wylewnych z węgla brunatnego lub ropy naftowej. W czasie palenia tych świec, zwłaszcza w pomieszczeniu małym i niewentylowanym, wytwarzane są szkodliwe substancje tj. formaldehyd czy benzol.

Kolejnym materiałem dla świec jest stearyna, czyli zbitek nasyconych kwasów tłuszczowych i małej części kwasów nienasyconych. Wytwarza się ją z surowców roślinnych (olej palmowy) lub zwierzęcych (tłuszcz wołowy).

Możemy do produkcji świec wykorzystać też naturalny wosk pszczeli. Pozyskuje się go po przetapianiu plastrów pszczelich.

Na końcu, mamy świece z wosku sojowego. Wytwarzany z ziaren soi, wosk sojowy topi się w niższej temperaturze niż parafina, dzięki czemu spala się 50% wolniej.

Świeczka sojowa – czym jest?

Co warto jeszcze wiedzieć o wosku sojowym? Jak powstaje świeca sojowa? Czym jest?

Popularne świece sojowe z drewnianym knotem, powstają na bazie wosku, który otrzymujemy z utwardzenia oleju pozyskiwanego z ziaren soi. Ziarna takie są oczyszczane, następnie otwierane, łuskane, a na końcu przerabiane na płatki, z których odsączany jest olej. Świeczki sojowe są zatem proste, naturalne, odnawialne i biodegradowalne.

Co ciekawe, wosk sojowy odkrył w 1991 roku producent Michael Richards, który szukał czegoś jeszcze tańszego niż uznany wosk pszczeli. Soja była niedroga i szeroko dostępna, a proces produkcji prosty i nieskomplikowany, wobec czego zyskał uznanie.

Sojowa świeca i jej zalety

Świeca sojowa ma bardzo wiele zalet. Daje ciepłe światło i pali się czystym, delikatnym płomieniem. Jak wspomniano, ma dłuższy czas palenia od świec parafinowych, a przy tym nie ma w sobie żadnych rakotwórczych substancji. Można ją palić w obecności dzieci, świece takie bowiem są bezpieczne dla naszego zdrowia.

W czasie samego spalania, nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji, a ponieważ świeca sojowa pali się z niższej temperaturze niż parafina, trudniej o poparzenie. Jednak pamiętajmy, że ogień wciąż jest ogniem i warto zadbać o to, aby nie miały do niej dostępu dzieci czy zwierzęta.

Świeca sojowa nie kopci podczas spalania, więc nie wzrasta poziom dwutlenku węgla. Ponadto, świece sojowe to produkty naturalne, biodegradowalne, a przez to ekologiczne. Ręcznie wykonywane świece są łatwe do zmywania z każdej powierzchni (wystarczy woda i mydło).

Dużą zaletą jest ich zapach. Aromat jest czysty, nie powoduje bólu głowy. Wosk świetnie wydobywa zapach wszelkich olejków eterycznych i kompozycji zapachowych, jakie są do niego dodane.

Czy można prosić o więcej? Koniecznie sprawdź świece zapachowe, dostępne w ofercie firmy Sojo i przekonaj się o każdej zalecie tych świec.

Dodaj komentarz