Studia politologiczne w praktyce

Współcześnie jest tak, że niektóre studia stanowią w pewien sposób gwarancję zatrudnienia i dość dużych pieniędzy, inne natomiast są traktowane niejako po macoszemu i krytykowane ze względu na produkowanie magistrów zupełnie nie dostosowanych do współczesnego rynku pracy. Wynika to przede wszystkim ze współczesnego trendu nastawionego na sukces. Sukces ten jednak definiowany jest przede wszystkim z punktu widzenia portfela i osiąganych zarobków. Taki pryzmat obserwacji sprawia, że studia typu politologia, kulturoznawstwo czy np. europeistyka są traktowane przez wielu z lekkim przymrużeniem oka, jako mało wymagający sposób uzyskania dyplomu. Tak naprawdę jednak wszystko zależy od nas – od studentów, którzy sami planują i rozwijają swoją osobowość i ewentualną przyszłą karierę. Jak wszystko, studia politologiczne można wykorzystać w sposób owocny (także na potrzeby rynku pracy) lub też przemęczyć je dla dyplomu, który nie podparty niczym innym obecnie tak niewiele daje. Żeby więc studia politologiczne nie okazały się pustym tytułem, możemy podejmować szereg aktywności, które sprawią, że staniemy się bardziej konkurencyjni dla przyszłych pracodawców.

Co możemy robić podczas studiów?

Studia politologiczne umożliwiają uczestnictwo w bardzo wielu konferencjach, które nie tylko mogą poszerzyć nasze horyzonty i obrócić dotychczasowy punkt widzenia, ale także stanowią znakomitą okazję do własnego wystąpienia. Takie wystąpienia mają bardzo wiele zalet. Mogą prowadzić do uzyskania stypendium, a w przyszłości świadczyć o naszej przedsiębiorczości, umiejętności przemawiania publicznego itp.

Studia dają nam także możliwość wyjechania za granicę (na semestr lub dwa semestry) w ramach programu Erasmus (możliwe są także krótsze wyjazdy). Dzięki takiemu wyjazdowi znajdziemy się w zupełnie nowym środowisku (można ćwiczyć zdolności adaptacyjne), poznamy nowych ludzi i będziemy mogli wprawić się w posługiwanie językiem obcym. Praktyczna znajomość języków jest bardzo cenioną umiejętnością.

Na studiach politologicznych możemy sporo się nauczyć na temat funkcjonowania polskiego systemu politycznego, historii świata i Polski. Dzięki tej wiedzy nie okażemy się ignorantami w dyskusjach, będzie nam prościej rozumieć zachodzące w polityce zmiany, a przez to stać się bardziej świadomym obywatelem i wyborcą.

Możemy się także angażować w działalność kół naukowych – to także wspaniale wygląda w naszym CV i daje znaczne możliwości rozwoju. Koniecznie korzystajmy z dostępnych możliwości, których jest naprawdę wiele!

Wyboru studiów powinniśmy dokonać jak najbardziej świadomie. Nie chodzi wszak o to, by „zmarnować” pięć lat ucząc się zupełnie nieciekawych treści. Wybierzmy kierunek, który nas interesuje, zaangażujmy się, poświęćmy trochę energii na naukę, a z pewnością się to opłaci. Nawet jeśli nie od razu i nie w postaci posady dyrektorskiej, to z pewnością wzbogacimy naszą wiedzę oraz rozwiniemy charakter, a to nam może bardzo pomóc w podejmowaniu przyszłych ważnych decyzji zawodowych i prywatnych.

Dodaj komentarz