Sprawna organizacja chrzcin

Organizacja chrzcin i przyjęcia po uroczystości w kościele wymaga nie lada zaangażowania. Wbrew pozorom załatwień jest naprawdę dużo. Należy załatwić wszystkie niezbędne formalności w kościele, wybrać rodziców chrzestnych dla dziecka, odbyć specjalne nauki przed chrztem, zamówić lokal na obiad po uroczystości w kościele. Można także na uroczystość wynająć fotografa

Po podjęciu niezwykle ważnej decyzji o tym, że chce się ochrzcić dziecko, najpierw należy udać się do kancelarii parafialnej. Tam należy ustalić datę chrztu i dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Należy również wnieść opłatę za chrzest. Choć podobno wszędzie obowiązuje zasada „co łaska” to jednak większość parafii podaje dolną granicę, którą zazwyczaj wpłacają inni. Najłatwiej jest uzyskać sakrament chrztu w swojej parafii, wówczas nie będzie później problemu z uzyskaniem dokumentów, które będą wymagana do komunii, bierzmowania czy ślubu.

Należy również wybrać osoby, które zostaną rodzicami chrzestnymi naszego dziecka. Według prawa kościelnego taką osobą może być ktoś kto:

dojrzał do decyzji o byciu rodzicem chrzestnym. Najlepiej jeśli jest to osoba pełnoletnia
otrzymał sakrament bierzmowania
jest osobą wierzącą oraz praktykującą
żyje w związku sakramentalnym bądź jest stanu wolnego
nie jest spokrewniony z dzieckiem w linii prostej ( czyli nie mogą to być dziadkowie, rodzice oraz rodzeństwo).

Dobrze jest jeśli rodzice chrzestni nie mieszkają bardzo daleka od dziecka. Niewielka odległość ułatwi późniejsze kontakty z dzieckiem i uczestniczenie w jego życiu codziennym. Do takiej osoby trzeba mieć pełne zaufanie, tak aby można było jej bez obaw powierzyć dziecko pod opiekę.

Do kancelarii parafialnej należy dostarczyć następujące dokumenty:

  • akt urodzenia dziecka
  • akt ślubu kościelnego rodziców. W sytuacji kiedy rodzice ślubu kościelnego nie mają ale deklarują swoją wiarę to prawo kościelne nie zabrania im ochrzcić dziecka.
  • zaświadczenie z parafii rodziców chrzestnych. Informuje ono o tym, że spełniają oni wszystkie wymagania formalne i mogą pełnić rolę rodziców chrzestnych.
  • Zaświadczenia bądź kartki, które potwierdzają odbycie spowiedzi świętej zarówno przez rodziców, jak i przez rodziców chrzestnych.
  • Zaświadczenie o odbyciu szkolenia, którego zadaniem jest wyjaśnienie znaczenia sakramentu chrztu.

Kiedy chrzciny dobiegną końca miło jest zaprosić wszystkich gości na obiad bądź małe przyjęcie. Wszyscy wówczas będą mieli okazję wspólnie się spotkać, porozmawiać. Jest do doskonała okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć. Można je robić samemu, ale można również do tego zaangażować profesjonalnego fotografa, który ma doświadczenie w tego typu fotografiach. Zatrudniając profesjonalistę unikniemy nieostrych zdjęć, przypadkowych kadrów.

Jeśli ponadto przyjęcie robione jest w ciekawych klimatycznych wnętrzach, to dodatkowo zdjęcia wyjdą bardzo atrakcyjne i będą niezwykłą pamiątką zarówno dla rodziny, jak i dla samego dziecka.

Dodaj komentarz