Sofa skandynawska dwuosobowa – czym się kierować przy wyborze?

O tym, jak ważnym wyborem jest zakup odpowiedniej sofy do salonu, ludzie często dowiadują się na etapie planowania aranżacji czy podczas zakupów. W ostatnich latach w branży wnętrzarskiej króluje styl skandynawski, który wyróżnia się prostotą, minimalizmem i nawiązaniem do natury. Sofa skandynawska dwuosobowa najczęściej posiada te wszystkie cechy, ale nie oznacza to, że każdy model jest niemal identyczny. Co warto wiedzieć o sofach tego rodzaju i jak dokonać dobrego zakupu?

Najważniejszy element salonu

Nie da się ukryć, że w skandynawskich wnętrzach sofa stanowi serce salonu i element, który rzuca się w oczy zaraz po przekroczeniu progu. Choć sofy te wyróżniają się elegancją, subtelnością i prostotą, odpowiedni kolor i ustawienie sprawiają, że pomieszczenie nabiera więcej charakteru. Dwuosobowa sofa skandynawska prezentuje się najlepiej, kiedy stoi na środku jednej z dwóch dłuższych ścian pomieszczenia lub na środku. Jeśli, na modę amerykańską i znaną z popularnych sitcomów, sofa wyląduje na środku salony, warto zadbać o to, aby jej tył prezentował się równie atrakcyjnie co przód. Ciekawym rozwiązaniem w aranżacjach skandynawskich jest zastawienie tyłu regałem z książkami lub innymi drobiazgami. Z kolei sofa skandynawska ustawiona pod ścianą powinna znajdować się w miejscu, naprzeciwko którego znajdują się stolik kawowy, a dalej telewizor, ale również uwzględnić wolne miejsce w razie konieczności jej rozkładania.

Jaki model wybrać?

Sofy skandynawskie najczęściej kojarzą nam się z prostymi bryłami, które opierają się na drewnianych nóżkach. Ten model idealnie sprawdza się w przypadku małych pomieszczeń, ponieważ drewniane nóżki wnoszą wrażenie lekkości i optycznie powiększają pomieszczenie. Są również świetnym rozwiązaniem dla pomieszczeń, w których jest ogrzewanie podłogowe. Z kolei sofy skandynawskie bez nóżek mogą stanowić uzupełnienie nowoczesnych salonów, jeśli mają one nieco większy metraż. Masywna, prosta bryła, która okazałaby się zbyt “ciężka” na małej powierzchni, w przestronnym salonie może stać się eleganckim i funkcjonalnym meblem. Wybór zależy więc nie tylko od osobistych preferencji kupującego, ale również od przestrzeni, jaką dysponujemy.

Jaki kolor wybrać?

Jedną z typowych cech sof rozkładanych w stylu skandynawskim jest stonowana paleta kolorów. Dominują tutaj pastelowe odcienie i szarości, ale zdarzają się również sofy w kolorze szmaragdowym czy miodowym. Te ostatnie połączone z dodatkami w tym samym odcieniu mogą stworzyć stylowe przełamanie kolorystyczne w salonach, w których dominuje jeden główny kolor. Jeśli to od sofy zaczynamy urządzanie salonu, pozostaje nam duże pole do popisu w zakresie aranżacji. Można po zakupach skupić się na dodatkowych elementach wystroju i dopasować je do mebla, który stanowi najważniejszy punkt pomieszczenia. Jeśli jednak kupujemy nową sofę do wnętrza, które już jest urządzone, warto dostosować jej odcień do pozostałych elementów takich, jak zasłony czy rolety, kolory ścian czy meble.

Dodaj komentarz