Różyczkowe ciasto

Różyczkowe ciasto

Do przygotowania tego prostego w swojej formie a jednocześnie ekstrawaganckiego ciasta potrzebne nam będą następujące składniki: na ciasto – 425 g mąki pszennej, 1 opakowanie suszonych drożdży (7 g), szczypta soli, 1 łyżeczka aromatu pomarańczowego, 100 g cukru drobnego, 1 opakowanie cukru waniliowego (8 g), 200 ml letniego mleka, jajko, 120 g klarowanego masła; na nadzienie – 40 g klarowanego masła, 50 g cukru, 2 opakowania cukru waniliowego (16 g), 1 jajko, 250 g mielonego twarogu, 1 łyżeczka aromatu pomarańczowego, 150 g maku, 100 g rodzynek moczonych w rumie, 2 łyżki budyniu waniliowego (bez cukru) w proszku, 3 łyżki konfitury morelowej, 1 łyżka wody.

Przygotowanie – na początek należy mąkę wymieszać z drożdżami, solą, aromatem pomarańczowym, cukrem i cukrem waniliowym. Następnie dodajemy letnie mleko, jajko i klarowane masło, wyrabiamy ciasto hakami elektrycznego miksera. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 42 minuty czasu w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W między czasie przygotowując nadzienie wymieszajmy miękkie masło z cukrem i cukrem waniliowym. Dodajmy jajko i wymieszajmy. Kolejno mieszajmy z masą twaróg, łyżeczkę aromatu pomarańczowego, mak i proszek budyniowy. Ciasto dokładnie zagniatajmy, aż będzie się oddzielać od brzegów miski. Następnie na rozłożonej na blacie i oprószonej mąką sztywniejszej folii rozwałkujmy wcześniej odstawione ciasto w prostokąt o wymiarze 50 x 30 cm.

Porada: dzięki folii możemy do wałkowania użyć mniej mąki, której nadmiar sprawia, że ciasto jest bardziej suche.

Następnie rozmieśćmy na cieście nadzienie, pozostawiając 1 wolny brzeg o szerokości 1 cm. Równomiernie posypujmy nadzienie rodzynkami. Zwińmy ciasto z nadzieniem, podnosząc obydwiema rękami folię od strony dłuższego brzegu. Pokrójmy roladę ostrym nożem na plastry o szerokości około 4 cm. Plastry rolady układajmy jeden obok drugiego w wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy (średnica 26 cm). Zostawmy na 15 minut czasu do wyrośnięcia. Następnie wstawmy do nagrzanego piekarnika. Temperatura pieczenia: piekarnik elektryczny 175 stopni Celsjusza, z termoobiegiem 150 stopni Celsjusza, gazowy ustawiony w pozycji 3. Czas pieczenia: to około 51-56 minut czasu. W między czasie wymieszajmy konfiturę morelową z wodą i w razie potrzeby przetrzyjmy przez sitko. Posmarujmy ciepłą konfiturą ciasto i pozostawmy do wyschnięcia (dzięki temu powierzchnia ciasta stanie się apetycznie lśniąca).

Porada – zamiast robić glazurę z konfitury, możemy ciasto oprószyć cukrem pudrem. Dobrym apetycznym wariantem jest także lukier przyrządzony z cukru pudru rozprowadzonego w soku z pomarańczy.

Dodaj komentarz