Rozliczenie PIT 37 – jak zrobić to dobrze

PIT 37 to formularz rozliczeniowy, z którym ma styczność największa ilość mieszkańców naszego kraju. Jest to spowodowane tym, że jest on skierowany do osób osiągających przychody z umów o pracę, emerytur, czy umów zlecenie i o dzieło. Jakie są sposoby na bezproblemowe rozliczenie się za zeszły rok?

Twój e-PIT

Najprostszym sposobem rozliczenia się z dochodów jest rządowa platforma Twój e-PIT. Rozliczenie pit 37 w tej aplikacji zaczyna się od logowania przez profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel lub kwotę przychodu za 2020 rok oraz NIP lub PESEL. Po wejściu na portal możemy sprawdzić gotową propozycję zeznania rocznego przygotowaną przez pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Po tym można ją zaakceptować, wprowadzić w niej zmiany (np. poprzez dodanie kolejnych ulg) lub odrzucić w całości i wypełnić formularz od zera samemu. Jest też możliwość pozostawienia wszystkiego tak jak jest – wtedy zeznanie zostanie automatycznie złożone z dniem 2 maja.

Programy/aplikacje firm niezależnych

Na rynku istnieje całkiem sporo firm prywatnych, które oferują aplikacje działające podobnie do Twojego e-PITa jednak niezwiązane z rządem. Wypełnianie danych w tego typu deklaracjach zaczyna się od zera, wpisując wartości z deklaracji, którą otrzymaliśmy od pracodawcy. Programy tego typu straciły na popularności po wprowadzeniu rządowego portalu.

Złożenie PITu w Urzędzie Skarbowym

Można wybrać także bardziej analogowy sposób składania deklaracji i złożyć ją osobiście. W tym celu należy wybrać się do Urzędu Skarbowego, do którego przynależymy ze względu na miejsce zamieszkania. Tam z okienka podawczego należy pobrać odpowiedni druk, wypełnić go i złożyć u urzędnika. Ważne by pamiętać o zachowaniu dowodu złożenia deklaracji, dzięki której posiada się dowód prawidłowego jej złożenia.

Czy można nadać PIT 37 pocztą?

Tak, istnieje taka opcja. Wypełnioną deklarację należy wtedy nadać przesyłką poleconą i koniecznie pamiętać o pozostawieniu sobie potwierdzenia nadania, liczy się bowiem data stempla pocztowego. Odradza się wysyłanie deklaracji firmami kurierskimi ze względu na brak gwarancji zachowania terminu.

Jak widać na powyższych przykładach, opcje, które są dostępne są na tyle zróżnicowane, że każdy jest w stanie znaleźć dogodną dla siebie. Najszybszą opcją, która gwarantuje także, że ewentualny zwrot podatku nastąpi najwcześniej jest Twój e-PIT, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby złożyć deklarację osobiście, lub wysłać ją pocztą. Najważniejsze jednak pamiętanie, żeby nie zostawiać tego na ostatni możliwy termin, kiedy to w urzędach będą ustawiać się długie kolejki a serwer może nie wytrzymać przeciążenia.

Dodaj komentarz