Rolety rzymskie – udoskonalona wersja klasycznej, zwykłej rolety

Rolety rzymskie – udoskonalona wersja klasycznej, zwykłej rolety

Jeżeli chodzi o rodzaje dostępnych osłon okiennych, to nie mamy na co narzekać. W sprzedaży dostępne są różne zasłony i firany. Jednak z uwagi na funkcjonalność to właśnie rolety https://e-rzymskie.pl/ cieszą się największą popularnością. Do wyboru mamy różne rodzaje rolet: tradycyjne, rzymskie, austriackie, plisowane, dachowe i wiele, wiele innych. Obecna moda pokazuje jednak, że to właśnie rolety rzymskie stanowią najmodniejszą dekorację wnętrz naszych mieszkań oraz domów.

Rolety rzymskie i tradycyjne – podobne, ale nie do końca

Początkowo rolety były stosowane jako tania i szybka dekoracja okienna, która zapewniała nam znacznie większą prywatność w kuchni oraz łazience. Z czasem jednak dostrzegliśmy zalety takiej osłony i zaczęliśmy stosować ją także w sypialniach oraz salonach. Ówczesna roleta była jednak dość prosta, z tego powodu rzadko kiedy spełniała ona funkcję dekoracyjną. Jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy wybrać jedynie rozmiar rolety, a także jej kolor. Na szczęście czasy te minęły. Dziś, na brak różnorodności rolet nie mamy co narzekać.

Najmodniejszą roletą jest ta w typie rzymskim. Charakterystyczna budowa pozwala bez większego problemu ją odróżnić. Całość osłony uszyta jest z tkanin, które po zaciągnięciu tworzą charakterystyczne fale lub harmonijkę. Jeżeli już mowa o tkaninach, to rolety rzymskie powstają z syntetycznych, jak i również naturalnych materiałów (np. bawełny lub lnu). Najczęściej jednak są one szyte z tkaniny typu PES, czyli polieterosulfonu. Dlaczego akurat ten materiał? Odpowiedź jest prosta. Dlatego, że PES jest odporny na blaknięcie i gniecenie się. Z tego powodu rolety rzymskie z tkaniny PES są szczególnie polecane dla wnętrz znajdujących się po południowej stronie budynku.

Rolety rzymskie wyróżnia nie tylko wygląd, lecz także odporność na zabrudzenia. Bardzo łatwo utrzymuje się je w czystości. W przypadku plam na tkaninie wystarczy je przetrzeć ściereczką nasączoną delikatnym detergentem. Jeśli jednak plama okazuje się dużo silniejsza, to możemy roletę rzymską umieścić w pralce. Przed praniem mechanicznym warto jednak sprawdzić dokładne zalecenia producenta odnośnie prania. Najczęściej roletę pierze się w maksymalnej temperaturze wynoszącej 40 stopni Celsjusza. Co więcej, taki typ osłony okiennej można prasować i bez większego problemu uczepić ponownie w oknie.

Czy istnieje jakiś podział rolet rzymskich?

Przed zakupem rolety rzymskiej warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór jej odpowiedniego modelu dla wnętrza mieszkania. Taki typ rolety możemy kupić w trzech wersjach: przezroczystej, półprzezroczystej oraz zaciemniającej.

W przypadku sypialni najlepszą roletą będzie jej wersja zaciemniająca. Wiele osób uważa, że taki typ rolety stanowi świetny zamiennik dla ciężkich zasłon lub kotar. Z kolei roleta przezroczysta jest jej całkowitym przeciwieństwem. Wizualnie przypomina ona nieco firanę, która sprawdzi się np. w pokoju dziennym. Z uwagi na brak funkcji kryjącej rozsądnie będzie nie umieszczać jej w pomieszczeniach, w których zależy nam na prywatności. Jeśli chodzi o rolety półprzezroczyste, to cieszą się największą popularnością, ponieważ sprawdzają się w większości wnętrz. To dlatego, że przepuszczają światło, ale też zapewniają nieco więcej prywatności.

Dodaj komentarz