Kurs pierwszej pomocy – dlaczego warto go zrobić? 

Trudne sytuacje związane z zagrożeniem życia naszego lub bliskiej nam osoby niestety się zdarzają. Wtedy często władanie nad nami przejmuje panika, co nierzadko wynika z braku wiedzy na temat pierwszej pomocy. Często po prostu nie wiemy, jak zachować się w takiej zagrażającej życiu sytuacji – w pośpiechu zastanawiamy się nad poprawną kolejnością działania, a bywa tak, że istotne są wtedy nawet sekundy. Aby zapobiegać takim przypadkom, warto ukończyć odpowiedni kurs przeprowadzony przez profesjonalistów – http://www.centrumszkolen.net/. Dzięki niemu w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia nie będziemy panikować, tylko sprawnie przystąpimy do działania. Dlaczego warto ukończyć specjalistyczny kurs pierwszej pomocy? Jak wygląda jego przebieg? Odpowiadamy w poniższym artykule. 

Zalety kursu pierwszej pomocy 

Istnieje co najmniej kilka korzyści płynących z ukończenia kursu pierwszej pomocy. Pierwszą z nich jest oczywiście możliwość szybkiego zareagowania, jeśli spotkamy się z sytuacją, w której czyjeś życie jest zagrożone. Od razu będziemy wiedzieć, co należy zrobić i znacznie zwiększymy szanse na uratowanie czyjegoś zdrowia lub życia. Co więcej, wzrośnie nasza pewność siebie. Wiele osób czasami po prostu boi się udzielić pierwszej pomocy – nie chcą przypadkowo zadziałać na szkodę pokrzywdzonej w wyniku wypadku osoby. Ukończenie kursu z pewnością wyeliminuje ten problem. Warto również wspomnieć, że obowiązek udzielenia pierwszej pomocy spoczywa na każdej osobie, która widzi sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu innego człowieka.

Kolejną istotną zaletą jest fakt, że dzięki kursowi możemy przyczynić się do zwiększenia swoich kwalifikacji zawodowych. Przydaje się szczególnie osobom, które na co dzień zajmują się opieką nad dziećmi lub osobami starszymi. Należy jednak pamiętać, że w każdej pracy cenny jest pracownik, który wie, jak zachować się w takich trudnych sytuacjach.

Kurs pierwszej pomocy – praktyczne aspekty 

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy nie trwa zwykle długo – wystarczy kilka godzin, aby dowiedzieć się, jak działać w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia. Podstawową zdolnością nabywaną podczas takiego kursu jest oczywiście umiejętność prawidłowego przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W tym celu wykorzystywane są specjalistyczne materiały oraz fantomy, dzięki którym każdy kursant może przećwiczyć wykonywanie RKO. Na szkoleniu kursant dowiaduje się również, co zrobić w przypadku zasłabnięć, złamań, krwotoków i wielu innych. Po ukończeniu kursu znamy już dokładną procedurę udzielania pomocy przed przyjazdem Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Dodaj komentarz