Rodzaje palet w transporcie kurierskim

Rodzaje palet w transporcie kurierskim

Cechą charakterystyczną przesyłek paletowych Pall-ex poza ich większymi gabarytami jest oczywiście standardowa podstawa, która stabilizuje ładunek i ułatwia transport. Najczęściej ma ona wymiary 80 cm x 120 cm, a cała przesyłka nie powinna ważyć więcej niż 700 kg i mieć wysokość do 180 cm, choć te parametry są zależne od wymagań konkretnego przewoźnika. Warto pamiętać o tym, że Pall-ex dostarcza również większe przesyłki – czasem także na indywidualne zamówienie.

Jak zapakować przesyłkę paletową?

Kluczem do tego, by paleta dotarła do odbiorcy w stanie nienaruszonym jest jej poprawne zapakowanie zgodnie z zaleceniami Pall-ex. Produkty nie mogą wystawać poza obrys podstawy, a także muszą być na trwale do niej przymocowane oraz oczywiście odpowiednio zabezpieczone oraz oznaczone. W przeciwnym razie przesyłka może zostać zakwalifikowana jako niestandardowa, a tym samym będzie droższa. Na cenę palety będą wpływać jej podstawowe parametry takie jak wielkość, waga czy docelowa lokalizacja oraz wybrane opcje dodatkowe. Je wpisuje się w formularzu zamówienia kuriera, a po wybraniu najatrakcyjniejszej oferty się ją finalizuje – opłaca, drukuje list przewozowy i oczekuje na przyjazd przewoźnika.

W palecie przewożonej przez Pall-ex nie mogą znaleźć się towary zabronione w transporcie na mocy krajowych i międzynarodowych przepisów oraz restrykcji samego przewoźnika. Będą to przede wszystkim ładunki niebezpieczne, kosztowne oraz dzieła sztuki. Szczegółową listę można znaleźć na stronie przewoźnika. Poza tym każdą z rzeczy należy odpowiednio zabezpieczyć.

Rodzaje palet

Najczęściej Pall-ex przewozi przesyłki na standardowych paletach. To drewniane lub wykonane z tworzyw sztucznych podstawy, które ułatwiają przewożenie na przykład z wykorzystaniem wózka widłowego, transport, magazynowanie. W klasyfikacji dokonuje się często podziału na palety Euro oraz przemysłowe, a wśród nich wyodrębnia się różne modele w zależności od wytrzymałości i przeznaczenia. Pall-ex dostarcza także półpalety (60 x 80 cm) z ładunkami o wadze do 200 kilogramów i ta opcja jest najtańsza.

Palety Euro (120 x 80 cm) można podzielić na niskie (o oznaczeniu EN). Na takiej podstawie przewozi się towary o wadze do 400 kilogramów. Na palecie Euro Lekkiej Pall-Ex (EL) natomiast można transportować produkty o takiej samej masie, ale przesyłka może być wyższa i sięgać nawet do 220 centymetrów. Klasyczna paleta Euro idealna będzie dla towarów do 800 kilogramów, a ciężka sprawdzi się przy ładunkach o wadze do 1200 kilogramów. Poza tymi kategoriami zawsze trzeba mieć na uwadze to, by sprawdzić stan techniczny podstawy.

Palety przemysłowe (100 x 120 cm) świetnie sprawdzają się przy transporcie towarów i ich przechowywaniu. Mają oczywiście standardowe rozmiary i dzięki temu są używane na całym świecie, co niewątpliwie obniża koszty transportu i ułatwia wszystkie procesy. Paleta przemysłowa Niska Lekka (PLN) świetnie sprawdzi się dla towarów o wadze do 150 kg oraz wysokości do 60 cm, wysoka – do 400 kg. Przemysłowa Niska (PN) natomiast jest przeznaczona dla ładunków do 800 kg i wysokość do 220 cm, Przemysłowa (P) – 1000 kilogramów, a Przemysłowa Ciężka (PC) – do 1200 kg. Paleta niestandardowa Pall-ex natomiast będzie wykraczać poza któryś z zalecanych przez przewoźnika parametrów. Najczęściej w tym aspekcie mówimy o przesyłkach o nieregularnym kształcie lub te, w których najdłuższy bok nie jest podstawą. Za niestandardowe zostaną uznane także palety zawierające luźne i ciężkie przedmioty, których rozkład ciężaru nie układa się równomiernie, lub substancje płynne.

Dodaj komentarz