Poznaj bliżej miasto Elbląg i jego ciekawe miejsca

Poznaj bliżej miasto Elbląg i jego ciekawe miejsca

Elbląg to miasto posiadające blisko 120 tysięcy mieszkańców znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim. Jeśli chcesz poznać najświeższe wiadomości Elbląg to sprawdź co ma do zaoferowania portal elblagonline.pl. Co warto zobaczyć w mieście i jego okolicach?

​Ratusz Staromiejski

Budynek ratusza jest jednym z najstarszych tego typu budowli znajdujących się na pobrzeżu bałtyckim. Swoim wyglądem przypomina nieco niedokończony kościół, co samo w sobie stanowi jego specyficzny urok. Jest to centrum, które stanowi miejsce kulturalne, odbywają się tutaj również spotkania kongresowe. W obiekcie dość często organizowane są różnego rodzaju wystawy, koncerty, seminaria i bankiety. Ogólna przestrzeń użytkowa ratusza to prawie 5 tysięcy metrów kwadratowych. Aby trafić do tego miejsca wystarczy udać się na ulicę Stary Rynek 25.

​Kanał Elbląski

Kanał Elbląski to powstała w roku 1860 droga wodna, która w roku 2007 roku uznana została za jeden z siedmiu cudów Polski w wydaniu „Rzeczpospolitej”. Nie ma się czemu dziwić, jest on bowiem najdłuższym kanałem wodnym w Polsce, ma prawie 152 kilometry długości. Kanał łączy dwa jeziora – Jeziorak oraz Druzno. Ciekawostką dotyczącą kanałów są nietypowe pochylnie, które pozwalają przetoczyć statki, które są wcześniej ustawiane na specjalnych platformach. Mechanizm działający na pochylniach opiera się na sile wody.

​Bażantarnia

Na skraju Wysoczyzny Elbląskiej znajduje się park o ciekawej nazwie Bażantaria. Przez park przepływa Srebrny Potok. Wyruszając na wyprawę do Bażantarni można podążać jednym z dziewięciu szlaków tam wytyczonych. Jest to więc idealne miejsce na piesze wycieczki. W trakcie spacerów można natknąć się na różnego rodzaju ptaki, w tym wilgi, jastrzębie, słowiki, dzięcioły i inne.

​Muzeum Archeologiczno-Historyczne

W muzeum mieszczącym się na ulicy Bulwar Zygmunta Augusta 11 można obejrzeć różnorakie wystawy nawiązujące do wykopalisk przeprowadzanych na terenie Starego Miasta w Elblągu. Na uwagę zasługuje fakt, że samo muzeum znajduje się na terenie należącym do dawnego Zamku Krzyżackiego, który został zburzony w 1454 roku, a do czasów współczesnych przetrwały jedynie nieliczne ruiny. Wystawy muzealne można podziwiać w dawnej Słodowni, inaczej zwanej Podzamczem oraz w części dawnego Gimnazjum Miejskiego. Unikalnym obiektem w muzeum jest idealnie zrekonstruowany dom wikingów z Truso. Samo muzeum rozpoczęło swoją działalność już w roku 1954 i przez ten czas prezentuje wystawy związane zarówno z archeologią, jak i z historią tego regionu.

Dodaj komentarz