Elbląg to miasto posiadające blisko 120 tysięcy mieszkańców znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim. Jeśli chcesz poznać najświeższe wiadomości Elbląg to sprawdź co ma do zaoferowania portal elblagonline.pl. Co warto zobaczyć w mieście i jego okolicach?
Ratusz Staromiejski
Budynek ratusza jest jednym z najstarszych tego typu budowli znajdujących się na pobrzeżu bałtyckim. Swoim wyglądem przypomina nieco niedokończony kościół, co samo w sobie stanowi jego specyficzny urok. Jest to centrum, które stanowi miejsce kulturalne, odbywają się tutaj również spotkania kongresowe. W obiekcie dość często organizowane są różnego rodzaju wystawy, koncerty, seminaria i bankiety. Ogólna przestrzeń użytkowa ratusza to prawie 5 tysięcy metrów kwadratowych. Aby trafić do tego miejsca wystarczy udać się na ulicę Stary Rynek 25.
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski to powstała w roku 1860 droga wodna, która w roku 2007 roku uznana została za jeden z siedmiu cudów Polski w wydaniu „Rzeczpospolitej”. Nie ma się czemu dziwić, jest on bowiem najdłuższym kanałem wodnym w Polsce, ma prawie 152 kilometry długości. Kanał łączy dwa jeziora – Jeziorak oraz Druzno. Ciekawostką dotyczącą kanałów są nietypowe pochylnie, które pozwalają przetoczyć statki, które są wcześniej ustawiane na specjalnych platformach. Mechanizm działający na pochylniach opiera się na sile wody.
Bażantarnia
Na skraju Wysoczyzny Elbląskiej znajduje się park o ciekawej nazwie Bażantaria. Przez park przepływa Srebrny Potok. Wyruszając na wyprawę do Bażantarni można podążać jednym z dziewięciu szlaków tam wytyczonych. Jest to więc idealne miejsce na piesze wycieczki. W trakcie spacerów można natknąć się na różnego rodzaju ptaki, w tym wilgi, jastrzębie, słowiki, dzięcioły i inne.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne
W muzeum mieszczącym się na ulicy Bulwar Zygmunta Augusta 11 można obejrzeć różnorakie wystawy nawiązujące do wykopalisk przeprowadzanych na terenie Starego Miasta w Elblągu. Na uwagę zasługuje fakt, że samo muzeum znajduje się na terenie należącym do dawnego Zamku Krzyżackiego, który został zburzony w 1454 roku, a do czasów współczesnych przetrwały jedynie nieliczne ruiny. Wystawy muzealne można podziwiać w dawnej Słodowni, inaczej zwanej Podzamczem oraz w części dawnego Gimnazjum Miejskiego. Unikalnym obiektem w muzeum jest idealnie zrekonstruowany dom wikingów z Truso. Samo muzeum rozpoczęło swoją działalność już w roku 1954 i przez ten czas prezentuje wystawy związane zarówno z archeologią, jak i z historią tego regionu.