Raty annuitetowe – na czym polegają?

Raty annuitetowe – na czym polegają?

raty annuitetowe

Oferty banków oraz prywatnych firm pożyczkowych pełne są różnorodnych produktów finansowych. Na przestrzeni ostatnich kilku lat ten sektor bardzo mocno się rozwinął, a kredytobiorcy mogą wybierać spośród wielu różnych ofert, które dopasowane są do ich aktualnych potrzeb. Nie brakuje również pojęć, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość skomplikowane. Jednym z nich są raty annuitetowe. Tak naprawdę jest to jednak coś, z czym mamy do czynienia bardzo często w momencie, gdy decydujemy się na kredyt oraz ustalamy wariant, w jakim będziemy go spłacać. Zobacz, na czym polegają tajemniczo brzmiące raty annuitetowe i czy są one korzystne dla kredytobiorcy.

Co to są raty annuitetowe?

Wybierając kredyt, najprawdopodobniej będziesz zapytany o swoje preferencje dotyczące rodzaju rat. Najpopularniejsze są raty malejące oraz raty annuitetowe, czyli po prostu raty równe. W momencie, gdy oprocentowanie kredytu będzie niezmienne przez cały okres trwania umowy, to każdego miesiąca będziesz spłacał dokładnie tę samą wysokość raty. W skład takiej raty wchodzą dwie części – kapitałowa i odsetkowa. Część kapitałowa to suma, którą pożyczyłeś od banku i jej spłata pomniejsza Twoje zadłużenie. Część odsetkowa to koszt kredytu, który jest prowizją dla banku za udzielnie zobowiązania. Podczas trwania umowy kredytowej skład rat annuitetowych stale się zmienia, jednak ich wysokość cały czas pozostaje taka sama. Jak to możliwe? Na samym początku raty annuitetowe składają się głównie z odsetek, tylko niewielka ich część stanowi kapitał. Dopiero po pewnym czasie zaczniesz spłacać swoje zadłużenie w postaci części kapitałowej. Wbrew pozorom może to być bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu osób – nie tylko dla banku.

Czy raty annuitetowe są droższe od rat malejących?

Raty równe są spotykane częściej niż raty malejące. Nie oznacza to jednak, że są one tańsze. Raty annuitetowe mogą być tańsze, w początkowym okresie kredytowania jednak po jakimś czasie ich poziom się wyrówna. Dlaczego więc aż tylu kredytobiorców się na nie decyduje, skoro raty malejące w wielu przypadkach są tańsze? Cóż, często ta decyzja nie zależy tylko od kredytobiorcy, ale od banku, w którym bierze on kredyt. Raty annuitetowe https://habzafinanse.com.pl/czym-sa-raty-annuitetowe/ proponowane są najczęściej osobom, które mają niższą zdolność kredytową, ale chcą zaciągnąć zobowiązanie. Przyznanie kredytu może być uwarunkowane przez rodzaj rat i dla wielu osób raty stałe są jedynym rozwiązaniem, aby otrzymać wymarzony kredyt np. hipoteczny.

Dodaj komentarz