Co mogą sugerować brązowe plamy na ciele?

Przebarwienia skórne pojawiają się z różnych powodów. Mogą to być samoczynne wybroczyny podskórne krwi z powodu pękających naczynek krwionośnych. Tak zwane “wątrobowe” sugerują chorobę wątroby. Są też inne przebarwienia, które mogą być powodem grzybicy skóry, ale też są takie, które nie stwarzają niepokoju i mogą stanowić reakcję skórną na wypity niedawno napar z dziurawca i wyjście potem na słońce.

Czy przebarwienia skórne należy leczyć?

Zwykłe siniaki, które pojawiły się pod wpływem uderzenia się o coś, nie wymagają specjalistycznego leczenia. Siniaki same się wchłoną, a naczynka zamkną. Jednak, gdy istnieje podejrzenie kruchości naczyń włosowatych, problemem tym powinien zająć się już lekarz. Być może wystarczy suplementacja witaminą C oraz zbilansowanie diety. Czasami konieczne będzie wprowadzenie leczenia farmakologicznego. O tym wszystkim zdecyduje lekarz prowadzący.

Brązowe plamy na ciele tzw.wątrobowe świadczą o zaburzeniach pracy wątroby. Pojawiające się przebarwienia są różnej wielkości i nasycenia kolorem. Rezygnacja ze spożywania ciężkostrawnych potraw może odciążyć nieco wątrobę, ale potrzebujemy zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania, celem ustalenia konkretnych dolegliwości tego organu. Po otrzymaniu wyników lekarz będzie mógł ułożyć plan działania. Wdrożyć konkretne leki i ich dawkowanie.

Przy plamach spowodowanych grzybicą, również nie możemy być bierni. Musimy odwiedzić lekarza dermatologa. Grzybica potrafi długo utrzymywać się na naszym ciele, trudno się ją leczy i wymaga dużej wiedzy lekarskiej, by skutecznie z nią walczyć.

Jak zaradzić brązowym plamom na ciele po wypiciu naparu z dziurawca?

Tutaj należy pamiętać, że napar dziurawca przyczynia się do powstania plam na skórze, jeżeli po jego wypiciu wystawimy ciało na promienie słoneczne. Energia słońca wyciąga na skórę przebarwienia, które nie wyglądają zbyt estetycznie. Najlepiej dziurawiec pić wieczorem, gdy czeka nas nocna przerwa. Do rana napar zostanie przetrawiony i już po wyjściu na słońce nie dostaniemy żadnych przebarwień skórnych.

Gdy zapomnimy, że całkiem niedawno zaserwowaliśmy sobie herbatkę z dziurawca i potem pójdziemy się opalać, prawdopodobnie obsypiemy się plamami, jak u żyrafy. Najlepiej wrócić do domu i przeczekać słoneczny dzień i poczekać aż plamy w domowym zaciszu znikną same. Nie musimy ich leczyć, ale nie możemy też lekkomyślnie wychodzić na słońce. Koniecznie zostajemy w domu albo chodzimy wyłącznie tam, gdzie jest cień. Zbyt duże nasłonecznienie po spożyciu naparu z dziurawca może skończyć się plamami, więc uważajmy na siebie w czasie słonecznej pogody.

Dodaj komentarz