Pyłek pszczeli – krótka charakterystyka

Pszczoły są pożyteczne, ponieważ produkują miód – tę prawdę wszyscy znamy. Ale czy wiemy, że do samego procesu wytwarzania miodu pszczoły używają i wytwarzają także inne surowce o fantastycznym działaniu prozdrowotnym? Wymienić można mleczko pszczele, kit pszczeli czy pyłek, skrupulatnie zbierany z kwiatów i znoszony do ula. Pyłek kwiatowy, czy raczej – pyłek pszczeli – dzięki zawartym w nim substancjom odznacza się zdumiewającym i niezwykle szerokim zestawem właściwości zbawiennych dla naszego zdrowia. Badania wykazały, że w pyłku znajduje się aż ćwierć tysiąca rozmaitych substancji. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.
Pyłek pszczeli składa się przede wszystkim z białek, których procentowo może być w nim więcej, niż w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo kompleks białek zawartych w pyłku pszczelim tworzą różne frakcje, niezbędne organizmowi ludzkiemu. Wobec tego pyłek pszczeli może być świetnym uzupełnieniem diety wegańskiej czy wegetariańskiej. Przy okazji należy wspomnieć, że pyłek pomoże i przy dietach czy zaburzeniach łaknienia. Poza białkiem znajdziemy w pyłku kwiatowym zdrowe tłuszcze, pewną ilość różnego rodzaju cukrów oraz znaczną zawartość błonnika. A także – multum witamin i soli mineralnych. Witamin znajdziemy w pyłku prawie dwadzieścia, między innymi witaminy z grupy B, witaminę C, czy dobrze przyswajalne dzięki zawartym w pyłku aminokwasom witaminy D, E, K i prowitaminę A. Mikro- i makroelementów pyłek kwiatowy zawiera nawet więcej; warto wspomnieć przede wszystkim o magnezie, potasie i fosforze, ale także wapniu, żelazie, selenie czy cynku. Dodatkowo pyłek pszczeli zawiera nie mniej substancji charakterystycznych dla produktów roślinnych – między innymi flawonoidy, fenole czy katechiny.
Tak więc nie sposób wymienić wszystkich pozytywnych efektów, które uzyskamy, przyjmując pyłek kwiatowy; na przykład dosypując go do napojów czy posiłków. Pyłek pszczeli oddziałuje na właściwie wszystkie układy organizmu. Wspomaga krążenie, pomaga przy nadciśnieniu czy miażdżycy, uszczelnia naczynia krwionośne. Wspomaga pracę i regenerację wątroby oraz usprawnia procesy trawienia. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, zarazem znakomicie wzmacniając odporność. Potrafi również pomóc przy problemach z płodnością, a także przy chorobie nowotworowej. Nie tylko w profilaktyce nowotworów, ale i łagodząc negatywne skutki terapii, na przykład chemioterapii. Poza tym zażywanie pyłku kwiatowego wspomaga koncentrację i wydolność umysłową, niweluje stres i poprawia nastrój. Pyłek pszczeli jest również stosowany zewnętrznie, w kosmetyce, wchodząc w skład preparatów odżywiających i nawilżających skórę, redukujących zmarszczki czy stosowanych przy trądziku bądź grzybicach.
Dostępność pyłku pszczelego nie będzie problemem dla osób zainteresowanych włączeniem go w skład codziennej diety – internetowe i stacjonarne apteki i sklepy zielarskie mają w swojej ofercie szeroki wybór różnorodnych preparatów. Pyłek można zakupić kapsułkowany czy na wagę, również bezpośrednio z pasieki, także za pośrednictwem internetu. Niemniej należy pamiętać, że każda suplementacja powinna być jedynie częścią zdrowego trybu życia, i najlepiej, jeśli zostanie ona skonsultowana z wykwalifikowanym farmaceutą, zielarzem bądź lekarzem. Szczególnie w przypadku pyłku pszczelego mając na uwadze, że może on, jak każdy produkt pochodzenia pszczelego, wywoływać reakcje alergiczne.
W przypadku stosowania zewnętrznego – także tutaj drogerie czy apteki oferują rozmaite produkty. Maści czy kremy, szampony czy zasypki, i wiele więcej – bez wątpienia każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz