Bez wątroby ani rusz

Bez wątroby ani rusz

Wątroba jest konieczna do życia. Spełnia ona około pięciuset funkcji. Zaliczana jest do przewodu pokarmowego. Stanowi największy organ metaboliczny w ciele człowieka. Waży około półtora kilograma. Jest jednym z najciężej pracujących organów w organizmie ludzkim. Składa się z czterech płatów. Dzięki wątrobie na okrągło odbywa się metabolizm substancji odżywczych. Wątroba posiada zdolność regeneracji. Dzieje się to dzięki komórkom wątrobowym, które stanowią osiemdziesiąt procent masy wątroby. Lecz łatwo ją również zniszczyć. A szkoda, bo to właśnie wątroba w dużej mierze decyduje o długowieczności.
Wątrobę niszczy zła dieta, ulepszacze w żywności, otyłość, alkohol, choroby, leki, stres, niezdrowe środowisko, złe nawyki, zły styl życia, wirusy. Wówczas wątroba zaczyna chorować. Do jej chorób zalicza się wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C, marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, nowotwór wątroby.
Jedną z największych plag zagrażających wątrobie jest otyłość, która prowadzi do cukrzycy typu 2 i do wystąpienia niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Cierpi na nią około sześć milionów Polaków. W krajach wysoko rozwiniętych ten wskaźnik jest jeszcze wyższy.
Chora lub uszkodzona wątroba daje objawy:
– wyczuwalne powiększenie wątroby
– swędzenie skóry
– wybroczyny na skórze
– ogólne zmęczenie
– poczucie ciężkości po prawej stronie ciała
– nudności
– utrata apetytu
– utrata masy ciała
– problemy z koncentracją
– senność
– apatia
– stany depresyjne
– niestrawność
– wzdęcia
– jadłowstręt
– ból w okolicy prawego podbrzusza
Co pomoże w odbudowie zniszczonej wątroby ?
– właściwa dieta lekkostrawna oparta głównie na warzywach i owocach, jak i na chudym mięsie i chudym nabiale
– unikanie przetworzonych produktów żywnościowych
– zrezygnowanie z alkoholu
– unikanie nadmiaru słodyczy
– ruch
– zrzucenie zbędnych kilogramów
Dla oczyszczenia i regeneracji uszkodzonej wątroby wskazana jest konsumpcja 5 – 6 niewielkich posiłków dziennie spożywanych w spokoju i bez pośpiechu. Najlepiej przygotowanych osobiście z niewielką ilością oleju i bardzo małą ilością soli. Najlepsze są potrawy na parze, gotowane w wodzie lub pieczone. Przygotowane ze świeżych produktów, gdyż nieświeże zawierają szkodliwe dla zdrowia toksyny.
Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że dieta wątrobowa, to dieta lekkostrawna. Posiadająca niską ilość kalorii, tłuszczów nasyconych i produktów o wysokim poziomie błonnika. Każdego dnia zalecane też jest wypicie przynajmniej 2 litrów płynów.
Z pośród produktów żywnościowych najbardziej wskazane do oczyszczenia i regeneracji wątroby są: buraki, kurkuma, owoce cytrusowe, czosnek, kolendra, sałata, brokuły, brukselka, orzechy, cykoria, szpinak, karczochy, zielona herbata, woda z cytryną, sok jabłkowy, produkty z mąki pszennej, płatki owsiane i kukurydziane, suchary.

Dodaj komentarz