Ptasie pchły.

Ptasie pchły.

Ptasie pchły często gryzą nogi i talię. Niektórzy dostają duże wysypki i silne swędzenie, inni nie zauważają ukąszeń. Koty często dostają takie pchły i zabierają je do domu.

Istnieje duże zróżnicowanie indywidualne w odniesieniu do reakcji skóry na ukąszenia pcheł. Niektórzy mają duże ślady i silne swędzenie przez długi czas, inni niewiele je zauważają. Jeśli przyczyna pcheł nie zostanie usunięta, będzie można zostać wielokrotnie ugryzionym.

W przypadkach łapania i wysyłania pcheł do identyfikacji najczęściej atakowała pchła ptasia Ceratophyllus gallinae. Ta pchła jest brązowawo-czarna, ma 2-3 mm długości i jest ściśnięta z boków, tak że sześć nóg wydaje się być przymocowanych do jednej strony ciała. Pchły nie mają skrzydeł. Trzecia para nóg to potężne nogi do skakania, które pozwalają pchłom podskoczyć do 30 cm.

Ptasie pchły znajdują się w ptasich gniazdach o suchym klimacie gniazdowym, np. w budkach dla ptaków, pod dachówkami, w zaworach w ścianach i są powszechne w całym kraju w gniazdach wielu gatunków ptaków. Można go również znaleźć w kurnikach (pchły kurze). Inne gatunki ptasich pcheł znajdują się w gniazdach na ziemi. Pchła ptasia rozmnaża się wiosną i ma larwy w gniazdach z pisklętami. Zimuje jako dorosła pchła w kokonie w ptasim gnieździe. Następnej wiosny, od marca do czerwca, pchły wyczołgują się w kierunku wejścia do gniazda i są gotowe do skoku na nosiciela. Pchły skaczą na ptaki, ludzi, koty i inne, które przeszkadzają w gniazdowaniu. Pchły, które tęsknią za zwierzęciem-żywicielem, wylądują na ziemi pod gniazdem, gdzie nadal czekają na zwierzę-żywiciela. Takie pchły zaatakują nogi. Koty często łapią na nich pchły i zabierają je do domu. Tutaj pchły czołgają się od kota i mogą atakować innych mieszkańców domu, w tym ludzi.

Podczas jedzenia pchły wolą siedzieć ciasno przykryte. Dlatego ukąszenia ludzi występują zwłaszcza w pasach, w których ubrania i skarpetki zaciskają się, na przykład wokół talii i kostek. Ślady ugryzień są zwykle w grupach lub rzędach. Często można zauważyć, że gryzione są tylko pojedyncze osoby w rodzinie. Szczególnie zagrożone mogą być kobiety i dzieci, być może dlatego, że mają cieńszą skórę niż mężczyźni. Ponadto istnieje duże zróżnicowanie indywidualne w odniesieniu do rzeczywistej reakcji skóry na ukąszenia pcheł. Niektórzy mają duże ślady i silne swędzenie przez długi czas, inni niewiele zauważają po ukąszeniach.

Środki pozwalające pozbyć się ptasich pcheł.
Istnieje wiele sytuacji, w których człowiek może dostać pchły ptasie, ale jedno jest zawsze pewne: pchły pochodzą z ptasiego gniazda. Aby pozbyć się pcheł lub uniemożliwić im odwiedzanie domu, należy wytropić i usunąć zeszłoroczne ptasie gniazdo.

Użyj odpowiedniego środka odstraszającego owady przeciwko pchłom w miejscu gniazdowania przed i po usunięciu oraz na podłodze lub ziemi pod gniazdem.
Opryskiwanie pomieszczeń w domkach i domach jest bezcelowe. Pchła ptasia nie toleruje nagrzanego klimatu w pomieszczeniach dłużej niż 1-2 tygodnie. Wysycha i umiera, nie mogąc rozmnażać się w budynkach mieszkalnych. Z drugiej strony w nieogrzewanych kabinach wytrzymuje dłużej.

Leczenie ukąszeń pcheł
Ukąszenia pcheł mogą przypominać czerwone pierścienie na skórze wokół miejsca ukąszenia. Wysypka zawsze ustępuje samoistnie, ale przez pewien czas może powodować uciążliwe swędzenie. Należy starać się unikać drapania lub drapania wysypki, ponieważ może to prowadzić do owrzodzeń.

Swędzenie można złagodzić za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwalergicznych przez kilka dni. Alternatywnie możesz nałożyć niewielką ilość maści lub kremu zawierającego kortyzon na wysypkę, jeśli swędzenie jest uciążliwe.

Dodaj komentarz