Propolis i jego medyczne właściwości

Propolis i jego medyczne właściwości

Kit pszczeli stosowany był już w medycynie ludowej, gdyż przypisuje mu się właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne, przeciwpierwotniakowe i przeciwwirusowe. Globulki dopochwowe to jedna z popularnych form aplikacji. Kiedy warto po nie sięgać?

Propolis – cenne składniki

Propolis służy do zalepiania szpar i ochrony wlotu do ula przed innymi owadami. Do produkcji wykorzystana jest żywica krzewów i drzew oraz wydzielina pochodząca z gruczołów pszczół. Można spotkać różne kolory kitu pszczelego, począwszy od intensywnie żółtej barwy, przez brązową, a zakończywszy na czarnej. Wszystko zależy od wykorzystanych składników oraz miejsca wytwarzania. Człowiek wykorzystuje propolis w różnej postaci. Dostępne są globulki propolisowe, maści, żele, balsamy i kremy z dodatkiem cennego produktu. Można znaleźć w nich sporo flawonoidów, kumaryny, związków fenolowych, triterpeny oraz seskwiterpeny. Kit pszczeli zawiera sterole, węglowodany, kwasy tłuszczowe, seskwiterpeny oraz wybrane enzymy.

Jakie właściwości medyczne posiada propolis

Globulki propolisowe oraz inne cenne produkty powstające, dzięki pracy pszczół pomagają zmagać się z chorobami nieżytowymi górnych dróg oddechowych (schorzenia gardła, jamy ustnej oraz dziąseł). Można nimi wyleczyć zakażenia bakteryjne zarówno pochwy, jak i sromu. Doskonale nadają się do poprawy stanu skóry w przypadku trudnych i głębokich oparzeń, a nawet głębokich ran pooperacyjnych, które nie chcą się goić. Guzki krwawnicze, pęknięcia odbytu, choroby wrzodowe, stany zapalne błony śluzowej odbytu oraz odbytnicy – to wszystko przypadki, kiedy propolis sprawdzi się doskonale i szybko poprawi stan zdrowia albo rozprawi się z uciążliwymi objawami.

Kit pszczeli warto używać w przypadku chorób reumatologicznych, przy regularnym stosowaniu poprawia się także odporność organizmu. Kiedy propolis przyjmuje się doustnie, można zauważyć także wyregulowanie ciśnienie tętniczego krwi, większy spokój i lepsze reagowanie na sytuacje wywołujące duży stres i napięcie w organizmie. Zyskuje na tym także wątroba, gdyż kit pszczeli zapewnia jej dodatkową warstwę ochronną.

Z kolei globulki propolisowe to produkt, który doskonale sprawdza się u pań po porodzie. Świeże mamy zauważą brak dyskomfortu w okolicach intymnych i szybsze wyleczenie ran.

Dodaj komentarz