Promenady Wrocławskie – jedno z 6 takich osiedli na świecie

Promenady Wrocławskie to unikatowa inwestycja na skalę całego kraju. Przede wszystkim imponuje jej rozmach i nie trudno znaleźć nawiązania do modernistycznych osiedli WUWA, czyli niemieckich Wohnung und Werkaum (co oznacza „mieszkanie i miejsce pracy”) rozłożone na powierzchni aż… 15 hektarów w samym sercu miasta – po prawej stronie Odry, na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Część mieszkaniowo-usługowa to około dwa tysiące mieszkań o wielkości od 28 do 120 metrów kwadratowych. Ponadto w parterach zabudowy mieszkaniowej znajdują się liczne bary, sklepiki i restauracje. Do tego dochodzą także tereny zielone, a tych na terenie Promenad Wrocławskich z pewnością nie zabraknie.

Bezpłatne wifi

Parki rekreacyjne zajmą jedną piątą część całej inwestycji, a ponad to nie zabraknąć ma placów zabaw dla maluchów czy boisk m.in. do gry w koszykówkę, z których będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy Promenad Wrocławskich. Drugą ważną częścią Promenad Wrocławskich jest część biurowa, która rozłożona została na 90 tysiącach metrów kwadratowych. To w sumie pięć biurowców, które skupiać będzie setki firm, tysiące pracowników. Tam również mają znaleźć się lokale usługowe, ale także kursować ma liniowy autobus, a każdy będzie mógł skorzystać z miejskiej sieci bezprzewodowego wifi. Obie części Promenady Wrocławskiej składają się na to, że to miejsce idealne do życia w mieście, bo wszystko jest na miejscu. Z drugiej strony, trzeba oddać, że okolica jest niezwykle cicha i spokojna.

Amerykański projekt

Warto dodać, że modelowych osiedli WUWA jest tylko sześć na całym świecie i wszystkie powstały w okresie międzywojennym. To najbardziej imponujące jest w Stuttgarcie – jego architektura modernistyczna po prostu zachwyca. Promenady Wrocławskie zostały zaprojektowane przez amerykańskiego architekta Guy’a Perry’ego. Inwestycja rozpoczęła się w 2011 roku i szacuje się, że całość prac budowlanych zakończy się w ciągu 10-15 lat. W Promenadach Wrocławskich będzie mogło zamieszkać 15 tysięcy osób.

Dodaj komentarz