Preparaty z magnezem, czyli elita wśród suplementów

Magnez to niewątpliwy „król” suplementów diety. Zastanawiacie się pewnie dlaczego to właśnie preparaty zawierające magnez są tak różnorodne, tak szeroko reklamowane w mediach a w aptece nierzadko zajmują cały regał.

Magnez jest niezwykle ważnym pierwiastkiem dla naszego organizmu. Bierze udział w ponad 300 reakcji chemicznych, które zachodzą w komórkach naszego ciała.

Nie będzie w tym przesady jeśli powiem, że bez magnezu nasze życia nie byłoby możliwe. Nasze serce nie mogłoby rytmicznie się kurczyć, w naszym mózgu nie mogłyby przebiegać te wszystkie bardzo skomplikowane reakcje chemiczne, nasze mięśnie nie „ słuchałyby” naszego mózgu. Magnez bierze udział w procesach wpływających na pobudliwość nerwowo mięśniową, chroni przed skurczem naczynia krwionośne co przyczynia się do ochrony serca przed niedotlenieniem, stabilizuje błony komórkowe w niemal wszystkich tkankach naszego ciała co odgrywa istotną rolę w procesach krzepnięcia krwi ( działa przeciwzakrzepowo), leczeniu stanów zapalnych, zwiększa żywotność plemników, korzystnie wpływa na rozwój płodu. Jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju i przebudowy kości, wspomaga pracę wątroby oraz produkcję i uwalnianie wielu hormonów. Słowem-jest wszechobecny w naszym ciele. Ale jego stężenie we krwi to zaledwie 2% zawartości tego pierwiastka w naszych organizmach i dlatego badanie stężenia magnezu we krwi nie jest odzwierciedleniem faktycznego stanu jego zasobów.

Zapotrzebowanie na magnez

Codziennie potrzebujemy od 300 do 370 mg magnezu. Stosując w miarę zróżnicowany sposób odżywiania się, w zasadzie nie powinniśmy odczuwać niedoborów magnezu. Jednak jeśli jesteś w ciąży, przeżywasz długotrwały stres ( hormony stresu powodują uwalnianie magnezu z tkanek i wydalanie go z moczem) lub jesteś nastolatkiem, który szybko rośnie i rozwija się, a może staruszkiem, którego dieta to głównie herbatniki i mleko, lub mężczyzną w sile wieku, który właśnie postanowił zbudować swoje mięśnie na siłowni, Twoje potrzeby w tym zakresie mogą być znacznie większe. A jeśli lubisz kawę i pijesz ją kilka razy dziennie to pamiętaj, że kofeina zawarta w kawie powoduje zwiększone wydalanie moczu i utratę tą drogą magnezu. Uważa się ,że około 400 mg kofeiny dziennie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowego człowieka a taką ilość kofeiny dostarczają 4 filiżanki kawy parzonej, 10 puszek Coca Coli lub dwa drinki energetyczne. Coca Cola dodatkowo zawiera kwas ortofosforowy który hamuje wchłanianie magnezu w jelitach.
Mam też złą wiadomość dla miłośników mocnej herbaty, taniny zawarte w niej hamują wchłanianie magnezu. Jednak nie tylko kawa i herbata w dużych ilościach przyczynia się do obniżenia zasobów tego pierwiastka w naszym organizmie. Stosowanie długotrwale leków moczopędnych (w nadciśnieniu), leków osłaniających błonę śluzową żołądka, preparatów wapnia oraz wiele innych leków min, antybiotyki takie jak doksycyklina, ciprofloxacyna, leki nasercowe, niektóre leki antynowotworowe hamują wchłanianie magnezu w jelitach, podobny wpływ ma spożywanie dużej ilości tłuszczu i białka. Musimy pamiętać, że z kolei preparaty magnezu, stosowane w dużych dawkach hamują wchłanianie żelaza. Magnez z witaminą B6 W dostępnych na rynku preparatach magnezu zawarta jest witamina B6- jest potrzebna dla procesu przenikania jonów magnezu przez błonę komórkową , reguluje gospodarkę magnezu w tkankach. Jej wpływ na wzrost wchłaniania magnezu w jelitach nie jest jednoznacznie określony, chociaż w niektórych nienaukowych opracowaniach autorzy podają, iż zwiększa wchłanianie magnezu o 20-40%.

Niedobór magnezu

Objawy niedoboru magnezu to drżenia i skurcze mięśni, rozdrażnienie, uczucie kołatanie serca, uczucie wyczerpania i zmęczenia, nadciśnienie tętnicze. Wymieniłam tylko te częste i niezbyt nasilone objawy, bo oczywiście przy długotrwałym braku magnezu w diecie, skutki jego braku mogą dotyczyć niemal każdego narządu i mogą być bardzo poważne. Badanie medyczne z zastosowaniem preparatów magnezu w grupie dzieci i młodzieży z objawami ADHD wskazały na częściowe złagodzenie objawów chorobowych w trakcie stosowania preparatów magnezu, kwasów omega 3 oraz cynku.

Nadmiar magnezu w organizmie

Skoro magnez jest tak potrzebny to zastanówmy się czy można go przedawkować? Jest to dosyć trudne u zdrowego człowieka bowiem nadmiar tego pierwiastka wydala się z moczem, jednak u osób który cierpią z powodu przewlekłych chorób nerek, a także zaburzenia przewodzenia impulsów w mięśniu sercowym, stosowanie preparatów magnezu w dużych dawkach może być niebezpieczne. Na rynku obecne są różne preparaty magnezu w których pierwiastek ten występuje w postaci soli-cytryniany, mleczany, węglany, siarczany, chlorki i tlenki magnezu. P

Dodaj komentarz