Porządki w szafie, czyli czego należy się pozbyć

Każdy z nas doświadczył choć jednego dnia, gdy stwierdzamy, że zupełnie nie mamy się w co ubrać, a szafa jest wypełniona po brzegi. To właśnie znak, że zanim wybierzemy się na zakupy, warto pozbyć się ubrań, które się nam znudziły albo wyszły z mody.

Sprzątanie szafy – od czego zacząć?

Przegląd swojej szafy zaczynamy po prostu od całkowitego opróżnienia wszystkich półek i wieszaków, tak aby mebel został zupełnie pusty. Gdy wszystko leży na łóżku lub podłodze, możemy przystąpić do przeglądania garderoby. W celu ułatwienia sobie zadania warto posegregować wszystkie elementy, tak aby stworzyć pewnego rodzaju zbiory. Jeśli wykonaliśmy wszystkie etapy, wówczas możemy z łatwością oszacować, ile miejsca w szafie potrzebujemy na daną część garderoby. Teraz zostaje już tylko składanie i ostateczna selekcja, a tutaj trzeba być bezlitosnym.

Co trafia do szafy, a co oddajemy lub sprzedajemy?

Wszystkie nasze ubrania powinniśmy przeglądać pojedynczo i należy przy tym być bardzo obiektywnym. Jeśli daną rzecz faktycznie stale nosimy, wtedy bez zastanowienia możemy ją ułożyć na półce lub zawiesić na wieszaku. Zupełnie inna sytuacja pojawia się, gdy danej rzeczy nie mieliśmy na sobie rok – oznacza to, że koniecznie powinniśmy się jej pozbyć, ponieważ istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek ją założymy.

Z szafy powinny na bieżąco znikać ubrania, które stały się dla nas za małe lub za duże, a także takie, które już nie przypadają nam do gustu. Nie liczmy również na to, że starej, poplamionej bluzce przywrócimy jej pierwotny wygląd – ubrania się niszczą i jest to zupełnie naturalne. Wiele osób, gdy przegląda swoją szafę, używa sformułowania: “będzie po domu” i w praktyce oznacza to, że nigdy więcej ich nie założymy. Ubrania to tylko rzeczy materialne, nie powinniśmy ich kolekcjonować, aby tylko zajmowały nam miejsce na półce.

Jak zyskać na przeglądzie szafy?

Raczej niemożliwe, że uda nam się sprzedać kompletnie rozerwane jeansy lub buty z odklejoną podeszwą, ale bluzką, którą założyliśmy zaledwie kilka razy, z pewnością ktoś się zainteresuje. Wiele stron internetowych oferuje możliwość sprzedawania ubrań – w takich miejscach uzyskujemy podpowiedź, w jaki sposób powinniśmy zaprezentować naszą rzecz. Musimy przede wszystkim zrobić zdjęcia danej części garderoby, najlepiej, gdy ubrania są założone na osobie, ponieważ zainteresowany może lepiej przyjrzeć się wybranej rzeczy. Co więcej, powinniśmy wskazać rozmiar, markę, a także wyznaczyć cenę. Musimy być przygotowani również na pytania o wymiary ubrania. Co ciekawe, niektórzy sprzedają ubrania dużo drożej, niż je kupili, zwłaszcza gdy rzecz była częścią limitowanej kolekcji lub po prostu ciężko ją zdobyć.

Podsumowując, najlepiej dokonywać gruntownego przeglądu szafy dwa razy w roku – na wiosnę i jesień. W taki właśnie sposób możemy zupełnie zmienić rozmieszczenie ubrań, aby w zasięgu ręki znajdowały się te, które używamy podczas danej pory roku. Ubrania, które nie pasują do naszej sylwetki, są zniszczone, czy też nie podobają nam się, powinny jak najszybciej zniknąć z naszej garderoby.

Dodaj komentarz