Opieka nad dziećmi nie zawsze jest łatwa

Wiele osób twierdzi, że opieka nad dziećmi to co wspaniałego bo dają one masę radości a każdy ich uśmiech sprawia, że czujemy się zupełnie tak jakbyśmy unosili się nad ziemią. Nie można zaprzeczać, maluchy są słodkie ale życie z maleńkim dzieckiem to nie tylko same przyjemności, uśmiechy jak z reklam i dzień, który wygląda tak, jakbyśmy niczym, nie musieli się martwić. Posiadanie dziecka oznacza ogromną odpowiedzialność. Nie każdy gotów jest na to, żeby cały czas poświęcać się małemu człowiekowi, który jest naprawdę bardzo wymagający. Niektórzy myślą, że małe dziecko praktycznie tylko śpi. Nic bardziej mylnego.

Owszem, zdarza im się pospać w ciągu dnia nawet klika razy ale ten sen bardzo łatwo można przerwać a nierzadko dzieci również budzą się same z siebie przez to że są głodne, mają brudną pieluszką, chcą uwagi i tego, żeby je przytulić. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że opieka nad tak malutkim człowiekiem może być znacznie wymagająca niż wielogodzinna praca fizyczna. Jeśli brać pod uwagę to jak często trzeba wstawać nocy do dziecka, brak snu, zmęczenie, ciągłe krzyki dziecka, które w inny sposób nie potrafi jeszcze komunikować się ze światem- jasno widzimy, że opieka nad dziećmi może bardzo często wyczerpywać wszelkie nasze zasoby energii. A nie można zapominać o innych niestety niespecjalnie przyjemnych momentach w życiu maluszka jak ząbkowanie .

Wiele osób nie ma bladego pojęcia że można spać jeszcze mniej jeśli ząbkowanie zacznie się u naprawdę malutkiego dzieciątka. Oczywiście nie trwa ząbkowanie wiecznie ale nie można zapominać również i o tym, że połączenie specyficznych dla tego procesu dolegliwości wraz ze zwykłą nerwowością małego człowieczka może sprawić, że rodzice będą ledwo trzymać się na nogach. A przecież nie można zapominać o tym że bardzo często jeden z rodziców musi pracować w czasie gdy drugi praktycznie przez cały czas siedzi z płaczącym maluchem. Jeśli tylko jedna osoba musi zająć się potomkiem, który niestety płacze, ponieważ jego dzienny rozkład zajęć wygląda kompletnie inaczej, może się okazać, że będziemy mieć wręcz ogromne problemy z tym, żeby wygospodarować dla siebie trochę wolnego czasu a przez to każda kolejna rzecz, każde działanie automatycznie staje się coraz to bardziej i bardziej męczące przez co wzrasta ogólne rozdrażnienie. Dlatego tak ważnym jest by oboje rodziców wspierali się zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia maluszka. Wtedy nawet ząbkowanie u niemowlaka nie będą takim wyzwaniem, a maluch będzie spokojniejszy jeśli będzie mieć przy sobie wypoczętego rodzica, który nie będzie epatował stresem i zdenerwowaniem.

Dodaj komentarz