Od czego zależy proces decyzyjny u różnych osób?

Od czego zależy proces decyzyjny u różnych osób?

Proces podejmowania decyzji nie jest prostą sprawą, myślę jednak, że bardzo ciekawą. Wybierając podążanie tylko za głosem intuicji, pozbawiamy się zalet rzetelnej analizy. Z drugiej strony, sama analiza może być bardzo skomplikowana i trudna do przeprowadzenia.

To co stanowi dla nas wartość zależy od tego w co wierzymy. A to w co wierzymy może zależeć od systemu wartości rodziny, przyjaciół, współpracowników. Dzieje się tak, ponieważ przebywając w danym środowisku dokonujemy wyboru, które wartości pasują do nas lub, których nie będziemy w stanie zaakceptować. Odbywa się to często jakby mimochodem, poprzez obserwację i doświadczanie konsekwencji posiadania takich, a nie innych wartości.

Wszystko zaczyna się od wychowania, czyli zaplanowanych działań opiekunów wobec dzieci. Później do głosu dochodzi wpływ grupy rówieśników, który z czasem się zdecydowanie zwiększa. Kiedy dorastamy, mierzymy się z systemem wartości najbliższych: rodziny i przyjaciół oraz doświadczamy wpływu np. kultury uczelni, firmy lub organizacji w której pracujemy.

Czy nie macie wrażenia, że podejmowanie decyzji tylko na podstawie wartości reprezentowanych przez innych ludzi może być nieco ryzykowne? Moim zdaniem ryzyko jest spore, zwłaszcza jeśli do końca nie jesteśmy pewni, co nami kieruje. Zauważyłam, że bardzo dużo osób koncentruje się na wartościach zewnętrznych. Decyzje podejmowane przez nie często albo kosztują bardzo wiele wysiłku albo zwyczajnie nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Zachęcam Was do chwili refleksji nad tymi pytaniami:

Jak się czuję, gdy podejmując wartości kieruję się tym, co jest ważne dla innych ludzi?
Jakie ryzyko może się z tym wiązać?
Jaka jest skuteczność tak podejmowanych decyzji?
Co zyskuję dzięki podejmowaniu decyzji w zgodzie z własnymi wartościami?

Zaczęłam się więc zastanawiać, co decyduje o tym, że niektóre sprawy lub rzeczy stają się dla nas ważniejsze od innych. Że stają się wartością, do której chce się dążyć pomimo pojawiających się przeszkód.

Co decyduje o tym, że niektóre sprawy lub rzeczy stają się dla mnie ważniejsze od innych?
Co więc waszym zdaniem daje nam siłę i przekonanie do pokonywania trudności?

Czasami decydujemy się podjąć działanie, bo ktoś nas o to poprosił i doprowadzamy je do końca a czasami chcemy zrobić coś dla siebie i szybko rezygnujemy z tego pomysłu. Dobrym przykładem takich nieudanych decyzji są postanowienia noworoczne. Może jesteś jedną z tych osób, które rok po roku bezskutecznie podejmują te same postanowienia? Może Ciebie też dotyczy ten problem…

Do czego dążę pomimo przeszkód? Których decyzji/postanowień nie mogę doprowadzić do końca?

Obserwując swoich klientów i problemy, z którymi do mnie przychodzą, doszłam do wniosku, że to, co stanowi dla nas wartość zależy od naszych potrzeb. Zagłębiając się w temat, zauważyłam że w podejmowaniu skutecznych decyzji najbardziej pomaga znajomość dominujących w danym momencie naszego życia potrzeb.

Dodaj komentarz