O czym świadczą skrzyżowane ramiona?

W tym artykule przyjrzymy się barierom tworzonym z ramion. Dzięki przeczytaniu tekstu:
poznasz co naprawdę oznacza gest krzyżowania ramion
nauczysz się unikać wysyłania rozmówcy negatywnych sygnałów
dowiesz się jak rozbroić barierę
poznasz trzy typowe powody stosowania tego gestu
otrzymasz specjalną radę dla studentów (choć przyda się nawet jeśli nie studiujesz)

Po pierwsze, krzyżowanie ramion na piersiach zawsze coś oznacza. Nie warto wmawiać sobie, że ,,tak mi po prostu wygodnie”. Ludzie krzyżują ramiona np. kiedy czują się niekomfortowo. Wtedy naturalne będzie dla nich skrzyżowanie ramion¹.

Dlaczego ludzie krzyżują ramiona?

Jest to pozycja obronna. Odruchowo zakrywamy klatkę piersiową w obronie przed czymś. To nieświadoma próba zablokowania zagrożenia. Wyróżnię teraz trzy typowe powody krzyżowania ramion.

1 – po prostu jest zimno – chronimy ciało przed nadmiernym ochłodzeniem.

2 – kiedy czujemy się niekomfortowo – towarzystwo nam nie odpowiada, lub zwyczajnie jeszcze nikogo nie znamy. Kiedy czegoś się boimy lub mamy do czynienia z nową sytuacją i nie wiemy jak się zachować. Często można zaobserwować tę sytuację, kiedy ktoś nie mający na co dzień do czynienia z wystąpieniami publicznymi zostanie wyciągnięty na scenę. Może skrzyżować ręce albo nawet ustawić się jak piłkarz do bloku, odruchowo broniąc krocze.

3 – w sytuacji, kiedy chcemy się odciąć od innych ludzi, co niekoniecznie musi być spowodowane strachem, ale poczuciem wyższości – towarzyszy temu groźne spojrzenie albo wyniosły uśmiech. Wyobraź sobie jakiegoś szefa, który właśnie usłyszał żądanie podwyżki. Co zrobi? Zadrze głowę lekko do góry, skrzyżuje ramiona na piersiach i rzuci pracownikowi lodowate spojrzenie. W tej sytuacji gest, który omawiamy nie będzie oznaczał obawy. Po prostu wyrazi dezaprobatę wobec pomysłu².

Jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce

Po pierwsze miej świadomość, że twój rozmówca krzyżując ramiona będzie utrzymywał negatywne nastawienie. Mowa ciała wpływa na odbiór tego, co mówisz. Będziesz miał ogromne trudności, żeby przekonać drugą osobę do swojego pomysłu. Warto rozbroić taką barierę dając rozmówcy coś do potrzymania.

Po drugie samemu nie krzyżuj ramion. Być może dla ciebie to naturalne, ale w ten sposób sprawiasz wrażenie osoby niedostępnej, wyniosłej, niezgadzającej się. Inni mogą to tak odebrać.

Powstrzymaj się od zbyt pochopnego interpretowania tego gestu. Same ramiona mogą dużo nie znaczyć. Kiedy zobaczysz, że twój rozmówca je krzyżuje, szukaj innych gestów. Mowa ciała jest jak tekst w gazecie. Musisz przeczytać cały artykuł, żeby wiedzieć o co chodzi. Sam nagłówek może być mylący. Szukaj dodatkowych sygnałów patrząc w oczy, na stopy, obserwując mimikę.

Specjalna rada dla studentów

Oto wnioski z eksperymentu, którego szerszy opis znajdziesz w cytowanej książce Allana i Barbary Pease. Pierwsza grupa biorąca udział w badaniach dotyczących mowy ciała miała za zadanie przez cały wykład siedzieć w rozluźnionej i swobodnej pozycji bez krzyżowania ramion i nóg. Druga miała przyjąć przeciwną pozycję. Słuchacze siedzieli tak przez cały czas trwania wykładów. ,,Okazało się, że studenci z drugiej grupy nauczyli się i zapamiętali o 38% mniej materiału niż grupa, której członkowie nie krzyżowali rąk.³”

Teraz, kiedy już wiesz jakie to szkodliwe, unikaj tworzenia barier. Niemniej jednak jestem świadom, że za niską jakość przekazywania wiedzy często w dużym stopniu odpowiada nudny wykładowca.

Dodaj komentarz