Nowe rozwiązania w toaletach kompostujących

Chociaż większość toalet kompostowych działa dobrze, gdy są prawidłowo zainstalowane i obsługiwane, często słyszę skargi od ludzi, którzy twierdzą, że ich toalety „nie działają” lub po prostu brzydko pachną. Głównym problemem jest zwykle zbyt duża ilość płynu w moczu. Jeśli zawartość jest zbyt mokra, nie otrzymasz kompostu. Otrzymasz rozmoczoną, cuchnącą masę toksycznych ścieków.

Mnożą się problemy z zapachem. Teoretycznie płyn powinien być odparowywany przez wbudowaną grzałkę i/lub wentylator. Ale w praktyce objętość cieczy może być po prostu zbyt duża, aby to osiągnąć. Opróżnianie toalety pełnej niekompostowanych materiałów jest trudne do pomyślenia.

Aby spróbować rozwiązać ten problem, wiele toalet kompostujących ma odpływy przelewowe do odprowadzania nadmiaru cieczy. Odpływ przelewowy musi być poprowadzony gdzieś pod samą toaletą, aby grawitacja mogła spowodować jego odpływ. Może to być trudne, zwłaszcza jeśli jesteś już na poziomie gruntu lub nie chcesz wycinać dziur w podłodze. Ponadto potrzebujesz miski, pojemnika lub dołu, w którym można przechowywać nadmiar moczu. Przelew będzie moczem zmieszanym z kałem i nie będzie przyjemny w obsłudze.

Lepsza pułapka na myszy

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest toaleta z separacją moczu. Te dopiero niedawno stały się szerzej znane. Zwykle korzystasz z toalety, ale większość moczu jest automatycznie kierowana do oddzielnego pojemnika. Oznacza to, że stała zawartość pozostaje tylko lekko wilgotna – idealna do kompostowania. Oddzielanie moczu rozwiązuje problem nadmiaru płynów, który występuje w większości konwencjonalnych toalet kompostujących.

Inne zalety

Kolejną zaletą toalety z separacją moczu jest brak konieczności stosowania grzałki. Niektóre toalety kompostujące starszej generacji firm Envirolet, Biolet i Sun-Mar wykorzystują grzejniki elektryczne o mocy do 550 watów. To może być znaczny koszt, przy naszych gwałtownie rosnących stawkach za energię. A jaki jest sens instalowania „zielonej” toalety, jeśli do jej obsługi zużywa się dużo prądu? Grzejniki mogą w końcu ulec awarii, co wymaga kosztownej naprawy.

Toalety z separacją moczu wymagają tylko małego, niedrogiego, łatwego do wymiany wentylatora, który zużywa bardzo mało energii elektrycznej. Lub można je podłączyć do odpowietrznika słonecznego i całkowicie zapomnieć o wentylatorze i zużyciu energii. Kompost zawiera około 85% objętościowych wody. Oznacza to, że toaleta odprowadzająca mocz będzie miała znacznie większą pojemność jak na swój rozmiar. I wreszcie… toalety z separacją moczu nie mają żadnych problemów z zapachem – w przeciwieństwie do niektórych konwencjonalnych toalet kompostowych.

Wciąż nie jest idealnie

Jednak nawet w przypadku toalety z separacją moczu nadal potrzebny jest sposób na pozbycie się go. Na szczęście jest to łatwe. Mocz jest sterylny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Zawsze powinieneś skontaktować się z lokalnymi władzami, ale generalnie „francuski drenaż” rozwiąże problem. Jest to mały dół o szerokości około 2 stóp i głębokości 2 stóp, wypełniony małymi kamieniami. Pokrywasz skały tkaniną krajobrazową i umieszczasz na wierzchu glebę i nasiona trawy. Rura powinna biec od powierzchni w dół 2 ‘ do odpływu. W razie potrzeby mocz można wrzucić do tego odpływu, bez obawy o zapach.

Najlepsze rozwiązanie

Niektórzy ludzie prowadzą rurkę z toalety, przez ścianę lub podłogę i bezpośrednio do francuskiego odpływu przylegającego do budynku. Oznacza to, że nigdy nie muszą się martwić o mocz, ponieważ jest on stale usuwany. Wiele osób instaluje mniejsze toalety odprowadzające mocz na łodziach i w samochodach kempingowych. W takim przypadku mocz można w razie potrzeby wyrzucić do dowolnej konwencjonalnej toalety lub wychodka.

Pojemność

Niektóre toalety odprowadzające mocz, takie jak Nature’s Head, są mniejszymi, samodzielnymi jednostkami odpowiednimi dla 2 osób w pełnym wymiarze godzin lub do 4 osób tylko w weekendy. Większe toalety Separett mają większą pojemność i są odpowiednie do użytku rodzinnego i ogólnego w gospodarstwie domowym. Deski sedesowe odprowadzające mocz są dostępne dla poręcznych majsterkowiczów, którzy chcą zbudować własną toaletę kompostową.

Chcesz dowiedzieć się więcej o toaletach? Sprawdź https://bracia.eu/toalety-na-budowe.html

Dodaj komentarz