Nierówna walka z tłustą cerą.

Nierówna walka z tłustą cerą.

W życiu kobiet istnieją takie problemy skórne, które nie znikają po okresie dojrzewania. Oczywiście nie dotyczą one każdej z nas, lecz odsetek kobiet cierpiących na niedoskonałości skórne jest dość niepokojący. Jednym z nich jest problem cery tłustej. Może być on powodem kompleksów i wstydliwości. Dzięki stałe poszerzającej się wiedzy dotyczącej pielęgnacji skóry istnieją sposoby by problem ten nie spędzał snu z powiek wielu paniom. Pielęgnacja cery jest uzależniona przede wszystkim od jej rodzaju. Możemy wyróżnić cerę tłustą, suchą, mieszaną i normalną. Cerę tłustą można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Charakteryzuje się ona błyszczącą się strefą T, występowaniem trądziku i widocznych zaskórników. Do nadmiernej pracy gruczołów łojowych przyczynia się w większości nasz tryb życia. Kluczowymi czynnikami w tym procesie będzie odpowiednia pielęgnacja, używki, stres, dieta czy choroby przewlekłe.

Pielęgnacja cery tłustej.

Systematyczność w pielęgnacji to klucz do osiągnięcia sukcesu. Ważne jest, by stała się ona codziennym rytuałem. Na jakiekolwiek efekty należy poczekać, lecz zaowocuje to znaczną poprawą stanu skóry, młodzieńczym wyglądem i poprawą samopoczucia. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na skład kosmetyków używanych do codziennej pielęgnacji. Stanowczo unikajmy dodatku alkoholu, który powoduje wysuszenie skóry, reakcje alergiczne lub podrażnienia. Wbrew pozorom kosmetyki z dodatkami drobinek peelingujących również nie będą odpowiednim wyborem. Warto wybierać produkty delikatne, naturalnego pochodzenia, które dokładnie oczyszczają cerę, nie powodując jednocześnie niepożądanych efektów. Z racji tego, że cera tłusta charakteryzuje się nadmiarem wydzielanego sebum należy pamiętać o jej tonizowaniu. Proces ten ma za zadanie przywrócić prawidłowe pH skóry oraz regulować pracę gruczołów łojowych.
Niezwykle ważnym etapem pielęgnacji cery tłustej jest jej odpowiednie nawilżenie. Wiele kobiet pomija ten etap, ponieważ uważają, że skóra tłusta z natury jest nawilżona. Nic bardziej mylnego! Każdy typ cery wymaga nawilżenia, lecz każdy u każdego z nich ten proces będzie wyglądał nieco inaczej. Na rynku kosmetycznym dostępne są kremy specjalnie dedykowane cerze tłustej. Nawilżają one skórę, jednocześnie ją matowiąc. Pamiętajmy również o złuszczaniu martwego naskórka. Tutaj podobnie jak podczas oczyszczania cery należy unikać drobinek. Optymalnym wyborem będzie korzystanie z peelingu enzymatycznego, który nie roznosi bakterii po całej twarzy, tak jak dzieje się w przypadku tradycyjnego peelingu.

Jak minimalizować wydzielanie sebum?

Podstawą jest wyżej wymieniona codzienna pielęgnacja cery. Niezwykle ważna jest również odpowiednia dieta. Unikajmy ostrych przypraw i potraw. Zwiększają one ryzyko wystąpienia trądziku i niekorzystnych zmian skórnych. Także nadmiar cukru słodyczy i soli w potrawach zaowocuje niepożądanymi wypryskami, trądzikiem czy łojotokiem. W niwelowaniu efektów tłustej cery skutecznie pomogą również bibułki matujące. Dostępne są one praktycznie w każdej drogerii, zajmują niewiele miejsca w torebce a mogą zdziałać cuda. Wchłaniają one nadmiar łoju wytwarzanego przez skórę, matują cerę oraz zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii. Jeżeli posiadacie w domu aloes to możecie zrobić z niego maseczkę dla tłustej cery. Należy jedynie zebrać miąższ z liści i nałożyć go na twarz na kilkanaście minut. Mało kto wie, że aloes ma działanie antybakteryjne i nawilżające. Rewelacyjnie wpływa na odświeżenie skóry a jednocześnie zapobiega rozwijanie się stanów zapalnych.

Dodaj komentarz