Naturalne metody pielęgnacji skóry

Wzmianki o stosowaniu preparatów kosmetycznych pojawiały się w całych dziejach ludzkości. Już w czasach prehistorycznych znajdowano specyfiki upiększające, sporządzane z surowców naturalnych. Z czasem udoskonalano sposoby wytwarzania naturalnych kosmetyków. Dziś, w dobie istnienia syntetycznych preparatów pielęgnacyjnych, kosmetyki naturalne cieszą się ogromną popularnością.

Naturalna pielęgnacja, a rodzaje cer

Jeśli naturalną pielęgnację skóry dostosujemy do rodzaju naszej cery to będzie ona bardziej efektywna.

Nie jest dobrze dzielić produkty według kategorii wiekowej (20+, 30+, 40+ itp.) ze względu na to, że np. cera dwudziestolatki może być bardziej przesuszona od cery czterdziestolatki. Uprządkowanie kosmetyków według kategorii wiekowych sprawia wrażenie, że wszystkie osoby w tym samym przedziale mają takie same problemy i powinny dbać o siebie jednakowo, a tak na pewno nie jest.

Oczywiście cera młoda i dojrzała mają inne wymagania, ale podstawy pielęgnacji są takie same.

Podstawy pielęgnacji skóry i ochrona przeciwzmarszczkowa

Zmarszczka jest jak zgięta kartka papieru, możemy ją nawet wyprasować żelazkiem, ale i tak minimalne zagięcie pozostanie.

Tym właśnie porównaniem chcę Wam uświadomić, że bez względu na to, co mówią reklamy, zmarszczki nie da się całkowicie zlikwidować, jedynie możemy sprawić, że będzie mniej widoczna.

Stosując odpowiednią pielęgnację, możemy spowolnić procesy starzenia się skóry, które przypadają na okolice 25 r.ż., kiedy skóra znacznie zaczyna tracić elastyczność. To właściwy moment, aby zacząć profilaktykę przeciwzmarszczkową. Natomiast warto zainteresować się tym tematem już w wieku nastoletnim. Warto też pamiętać, że zapobieganie nie polega jedynie na stosowaniu kremów spłycających zmarszczki, tylko na utrzymaniu jak najlepszego stanu skóry.

To, jak żyjemy, widać na naszej skórze

Jak to mówią „jesteś tym, co jesz” i uważam, że sporo w tym prawdy. Rzeczywiście stres, nieregularny tryb życia i jedzenia, palenie papierosów czy nadmiar spożywania alkoholu pogarsza stan naszej skóry. Bez odpowiedniej, zrównoważonej diety nasza skóra nie będzie gładka, ani elastyczna. Warto ograniczyć cukry, a zwiększyć spożycie tłuszczów i zielonych warzyw, gdyż zawierają one sporo witamin.

Nawilżanie

Warto nawilżać organizm zarówno od środka (poprzez picie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej bez dodatku cukru), jak i za pomocą kosmetyków. Kosmetyki nawilżające przenikają w głąb skóry i tam wiążą wodę oraz tworzą ochronną warstwę, która zapobiega utracie wilgoci skóry.

Niestety pojawia się problem związany z wnikaniem substancji odżywczych w głąb skóry, ponieważ skóra jest słabo przepuszczalna, bo ma chronić nas przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (tj. ciepło, zimno, promieniowanie). Dlatego bardzo ważne jest dbanie o skórę „od środka”.

Podstawowym działaniem w dbaniu o naszą kondycję skóry jest nawilżanie, które możemy wykonywać bez względu na wiek.

Dostarczanie skórze odpowiedniej ilości składników aktywnych – mikroelementów, witamin i innych. Tutaj świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju naturalne oleje roślinne, wyciągi ziołowe itp. Część z nich można przygotować w domu, inne kupić w sklepach zielarskich i z półproduktami kosmetycznymi.

Dodaj komentarz