Najczęstsze zachowania jakimi sobie szkodzisz

Brak pewności siebie utrudnia ci codzienne życie? Tylko skąd przekonanie, że nie jesteś pewny siebie? Dziś zajmiemy się kilkoma oznakami, które mogą świadczyć o tym, że ta umiejętność nie jest twoją mocną stroną.

Po czym poznać, że nie jesteś pewny siebie?

Uwierz mi, każdemu w niektórych sytuacjach brakuje pewności siebie. A jak jest z tobą? Po czym możesz poznać, że naprawdę brakuje ci pewności siebie?

Twoje drugie imię to „wymówka”

Dlaczego nie dostałeś nowej pracy? Bo firma wolała zatrudnić kogoś po znajomości.

Dostałeś słabą ocenę na egzaminie pomimo dobrego przygotowania? Profesor wyjątkowo uwziął się na waszą grupę.

Nie podszedłeś do dziewczyny, która ci się podoba? Znów była w towarzystwie swoich znajomych i nie chciałeś jej przeszkadzać.

Przykro mi, ale to wszystko wymówki. Nie twierdzę, że nie zdarzają się sytuacje, gdy ktoś nie został zatrudniony, bo szefostwo wolało „córkę leśnika”, profesor zaczął odpytywać z zupełnie innego materiału, a okazja do zagadania do dziewczyny faktycznie nie była odpowiednia. Jednak, jeśli na wszystkie swoje niepowodzenia masz wytłumaczenie „z zewnątrz” (bo ktoś, coś, gdzieś), to są to po prostu wymówki, które znajdujesz, aby zracjonalizować sobie brak sukcesów w życiu.

Nie podejmujesz się robienia rzeczy trudnych

Chodzenie po linii najmniejszego oporu jest łatwe, wygodne i przyjemne. Porywanie się na trudniejsze rzeczy wymaga pewności siebie, ale za to daje mnóstwo sytuacji. Jeśli rezygnujesz z podejmowania się zadań, które są dla ciebie trudne, może to oznaczać, że brakuje ci pewności siebie.

Odkładanie na później

Och, prokrastynacjo! Przyczyno zarwanych nocy przed egzaminami i deadline’ami! Kto z tobą nie romansował, niech pierwszy rzuci kamieniem. Tak wiele osób robi ważne, jeśli nie najważniejsze rzeczy, na ostatnią chwilę. Niestety ten nawyk również jest oznaką braku pewności siebie. Odkładając na później, po prostu ulegasz lękowi przed niepowodzeniem. Łatwiej jest powiedzieć, że zawaliłeś jakiś projekt, bo zarwałeś przed komputerem o kilka nocy za dużo, niż że nie byłeś się w stanie do niego solidnie przygotować.

Przejmujesz się opinią innych

Załóżmy, że chciałbyś nauczyć się nurkować. Tylko że zamiast szukać najlepszego instruktora, pytasz o zdanie znajomych czy członków rodziny, którzy nawet do końca nie potrafią pływać. W rezultacie słyszysz, że to fanaberia, że za drogo i niepraktycznie, a poza tym, pod wodą niewiele się dzieje. W rezultacie zamiast odkrywać nową pasję robisz coś, co zyska aprobatę otoczenia, a nie koniecznie interesuje ciebie.

Oceniasz innych

Powiedzmy sobie to wprost. Pewne siebie osoby nie mają ani czasu, ani interesu w tym, aby oceniać innych. Wiedzą, że podjęcie niektórych działań wymaga pokonania strachu i starają się wspierać osoby, które się na to decydują. Natomiast ci, którym brak pewności siebie, wolą krytykować cudze decyzje. W ten sposób tłumaczą sobie, dlaczego sami biernie czekają na to, co przyniesie im los.

Porównujesz się do innych

Osoby pewne siebie są świadome zarówno swoich zalet, jak i niedoskonałości. Jeśli już się porównują, to do siebie samych z przeszłości. Skoro spoglądają na innych, to tylko po to, aby podpatrzeć, jak ci radzą sobie w danych sytuacjach. Natomiast osoby niepewne siebie cały czas porównują się z innymi i zawsze robią to w sposób niekorzystny dla samych siebie. A takie porównywanie się nie ma sensu. Zawsze powtarzam, że znajdzie się ktoś młodszy, przystojniejszy, bardziej atrakcyjny, wyższy i bogatszy. Tylko że z tego faktu tak naprawdę nic nie wynika.

Mam pewność, że jesteś w stanie wskazać takie obszary w życiu, w których postępujesz na jeden z powyższych sposobów. To całkiem normalne, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miałeś okazji, aby popracować nad rozwojem osobistym. Z drugiej strony na pewno potrafisz przypomnieć sobie sytuacje, w których ani nie szukałeś wymówek, ani aprobaty innych i po prostu szedłeś po swoje. Tak naprawdę, każdy z nas potrafi być pewny siebie. Wszystko zależy po prostu od stawki, o jaką walczymy. Jeśli uda ci się ją ustalić i będzie ona odpowiednio wysoka, pewność siebie stanie się dla ciebie naturalna.

Dodaj komentarz