Szeroka oferta wózków inwalidzkich sprawia, że ich wybór nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Wpływa na to również fakt, że osoby, które z niepełnosprawnością mierzą się nagle, w wyniku wypadku lub choroby, mają trudności z korzystaniem z wózka inwalidzkiego. W jaki sposób go dobierać?
Bez pośpiechu
Niezależnie czy w grę wchodzą wózki inwalidzkie elektryczne, czy też zwykłe, osoba, która będzie korzystać z konkretnego modelu, musi być przekonana do potrzeby jego stosowania. Ci, którzy od urodzenia zmagają się z niepełnosprawnością, są przyzwyczajeni do takiego sposobu poruszania, jednak nagła zmiana w życiu spowodowana wypadkiem czy postępującym schorzeniem, to już duży szok. Widmo poruszania się na wózku inwalidzkim jest trudne do zrozumienia. Rolą najbliższych, ale i specjalistów, jest wsparcie w tym zakresie i uświadomienie, że chociażby nowoczesne i bardzo funkcjonalne wózki inwalidzkie elektryczne, stają się oknem na świat osób niepełnosprawnych.
Wybór musi być zatem przemyślany i dokonywany bez pośpiechu, nie pod wpływem chwili.
Najważniejsze elementy
Wózek inwalidzki ma wspomagać codzienne funkcjonowanie. Jego zadaniem jest pomoc w usamodzielnieniu się, uzyskaniu większej swobody poruszania, nie tylko pośród domowych przestrzeni. Tak wózki inwalidzkie elektryczne, jak i zwykłe, tradycyjne, muszą być dopasowane do wzrostu i wagi danej osoby.
Zbyt duże siedziska nie gwarantują komfortu, a wybór tych za małych kończy się najczęściej powstawaniem odparzeń. Kolejno liczy się oparcie, które nie powinno być zbyt wysokie, bo przysporzy trudności w sterowaniu wózkiem. Uwagę warto zwracać na wszelkie udogodnienia i elementy dodatkowe, jak możliwość regulacji zagłówka, ustawienia podnóżka czy podłokietników, zaopatrzenie w poduszkę przeciw odleżynom, koła odpinane na szybkozłączkach.
Indywidualne dopasowanie wózka sprzyja komfortowi użytkowania, ale i daje poczucie większej swobody poruszania się, pozwalając na przyzwyczajenie do nowej sytuacji życiowej znacznie szybciej.