Na co zwrócić uwagę kupując wózek inwalidzki

Na co zwrócić uwagę kupując wózek inwalidzki

Na co zwrócić uwagę kupując wózek inwalidzki

Szeroka oferta wózków inwalidzkich sprawia, że ich wybór nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Wpływa na to również fakt, że osoby, które z niepełnosprawnością mierzą się nagle, w wyniku wypadku lub choroby, mają trudności z korzystaniem z wózka inwalidzkiego. W jaki sposób go dobierać?

Bez pośpiechu

Niezależnie czy w grę wchodzą wózki inwalidzkie elektryczne, czy też zwykłe, osoba, która będzie korzystać z konkretnego modelu, musi być przekonana do potrzeby jego stosowania. Ci, którzy od urodzenia zmagają się z niepełnosprawnością, są przyzwyczajeni do takiego sposobu poruszania, jednak nagła zmiana w życiu spowodowana wypadkiem czy postępującym schorzeniem, to już duży szok. Widmo poruszania się na wózku inwalidzkim jest trudne do zrozumienia. Rolą najbliższych, ale i specjalistów, jest wsparcie w tym zakresie i uświadomienie, że chociażby nowoczesne i bardzo funkcjonalne wózki inwalidzkie elektryczne, stają się oknem na świat osób niepełnosprawnych.

Wybór musi być zatem przemyślany i dokonywany bez pośpiechu, nie pod wpływem chwili.

Najważniejsze elementy

Wózek inwalidzki ma wspomagać codzienne funkcjonowanie. Jego zadaniem jest pomoc w usamodzielnieniu się, uzyskaniu większej swobody poruszania, nie tylko pośród domowych przestrzeni. Tak wózki inwalidzkie elektryczne, jak i zwykłe, tradycyjne, muszą być dopasowane do wzrostu i wagi danej osoby.

Zbyt duże siedziska nie gwarantują komfortu, a wybór tych za małych kończy się najczęściej powstawaniem odparzeń. Kolejno liczy się oparcie, które nie powinno być zbyt wysokie, bo przysporzy trudności w sterowaniu wózkiem. Uwagę warto zwracać na wszelkie udogodnienia i elementy dodatkowe, jak możliwość regulacji zagłówka, ustawienia podnóżka czy podłokietników, zaopatrzenie w poduszkę przeciw odleżynom, koła odpinane na szybkozłączkach.

Indywidualne dopasowanie wózka sprzyja komfortowi użytkowania, ale i daje poczucie większej swobody poruszania się, pozwalając na przyzwyczajenie do nowej sytuacji życiowej znacznie szybciej.

Dodaj komentarz