Motywacyjna siła horoskopów

Motywacyjna siła horoskopów

Kto z nas choć raz w życiu nie zerknął do horoskopu? Chyba nie ma takiej osoby – nawet jeżeli upieramy się przy tym, że zupełnie nie przywiązujemy wagi do słów zapisanych w horoskopie, to nasza ciekawość często bierze górę nad innymi cechami. Czytamy… ale czy wierzymy w horoskopy? Być może nie chodzi wcale o to, czy wierzymy, ale o to, że chcemy wierzyć, albo chcemy żeby było tak, jak to opisano w horoskopie – na wiele osób słowa tam zapisane działają motywująco!

W czym tkwi motywacyjna siła horoskopu? Otóż, po horoskopy sięgamy najczęściej wtedy, kiedy jesteśmy czegoś niepewni lub z różnych powodów straciliśmy równowagę emocjonalną czy też nie do końca panujemy nad swoim życiem. Chcemy wierzyć, że czuwa nad nami jakaś wyższa siła, która nie pozwoli, by było gorzej. Sięgamy po horoskop nie tyle po to, żeby ułatwić sobie podjęcie decyzji (choć z tego powodu również), ale żeby poprawić sobie samopoczucie i ujrzeć światełko w tunelu. Brzmi abstrakcyjnie, prawda? Jednak w trudnych chwilach przeczytanie horoskopu, zwłaszcza pomyślnego, skierowanego konkretnie do naszej osoby pomaga nam w inny sposób spojrzeć na daną sytuację. Uczucie ulgi i radości, które wywołały przeczytane słowa dają nam siłę i motywację do działania, bo przecież „ten miesiąc ma być dla nas łaskawy” a „problemy skończą się już w drugiej jego połowie”. Skoro taki czeka nas los, nie warto się przejmować obecną sytuacją. Trzeba wziąć się w garść i z lepszym, bardziej pozytywnym nastawieniem stawić czoła problemom. Oczywiście chodzi tu raczej o problemy niezbyt poważne, przejściowe, wynikające z naszej chwilowej niedyspozycji – raczej wątpię, żeby ktokolwiek pokładał nadzieję w horoskopie zmagając się z naprawdę trudnymi, życiowymi trudnościami.

Horoskopy dają ludziom nadzieję – jeżeli ktoś w nie wierzy, ma do tego pełne prawo i tego się trzymajmy. Może to właśnie Twoja metoda na poprawę nastroju? Być może mając nadzieję na lepsze jutro nie oglądasz się do tyłu, lecz idziesz naprzód po swój los? Tak właśnie działa motywacyjna siła horoskopu. Należy jednak wiedzieć, że nadzieja, którą z niego czerpiemy pomoże nam tylko wtedy, kiedy rzeczywiście działa mobilizująco – zmienia nastawienie i daje wewnętrzną moc. Motywacyjna siła horoskopów to siła, która daje nam przysłowiowego „kopa do działania”, aby dać szansę spełnić się przepowiedniom. Jeżeli jednak należymy do osób, które biernie czekają, aż los załatwi za nie wszystkie sprawy, możemy spotkać się z rozczarowaniem. Do której grupy należysz? Dążysz do tego, by przepowiednie się spełniły? Czy może jednak czekać, aż spełnią się bez Twojego udziału?

Dodaj komentarz