Jak zwalczyć wrzody

Choroba wrzodowa potrafi znacząco uprzykrzyć życie – ciągłe dolegliwości bólowe i dyskomfort nie są niczym przyjemnym. Oczywiście w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, który przy podejrzeniu choroby wrzodowej skieruje Cię na odpowiednie badania. Ważne jest, aby po otrzymaniu diagnozy przestrzegać wszelkich zaleceń.

Jeżeli okazało się, że zmagasz się z wrzodami oraz chorobie towarzyszy zakażenie bakteriami Helicobacter pylori najprawdopodobniej lekarz przepisze Ci antybiotyki. Musisz jednak wiedzieć, że czasami konieczne jest powtórzenie kuracji. Liczne szczepy tej bakterii są odporne na wiele antybiotyków i nie zawsze uda się je dopasować za pierwszym razem.

Farmakoterapia powinna być wspomagana odpowiednią dietą. Poniżej znajdziesz przykłady produktów, które podpowiedzą Ci jak zwalczyć wrzody oraz te, których należy unikać.

Dieta osób zmagających się z chorobą wrzodową powinna być bogata w błonnik, który obniża ilość kwasu. Znajdziesz go m.in. w gotowanych warzywach. Warto wprowadzić także kiszonki, ponieważ są one bogate w probiotyki i pomagają zwalczyć bakterie Helicobacter pylori. Wskazane są też produkty mleczne, np. chudy ser biały czy kefir zaś samo mleko powinno mieć nie więcej niż 2 procent tłuszczu. Z mięs należy wybierać cielęcinę, wołowinę, indyka, kurczaka, królika, chudą szynkę i polędwicę, a z ryb: leszcza, solę, dorsza czy szczupaka. Wśród warzyw powinny się znaleźć: sałata, pietruszka, marchew, seler, szpinak, buraki, pomidor, kabaczek. Bez obaw możesz jeść jaja oraz dodawać do potraw oliwę lub olej rzepakowy.

W walce z wrzodami na pewno nie pomogą cytrusy, więc wyeliminuj je ze swojej diety na czas leczenia. Są one co prawda bogate w witaminę C, jednak nasilają również wydzielanie soku żołądkowego, co przy chorobie wrzodowej nie jest wskazane. Unikaj również tłustych potraw i wszelkich fast foodów. Wyeliminuj również nabiał taki jak: żółte sery, masło, margarynę czy sery pleśniowe – produkty te zastąp chudym nabiałem. Ogranicz spożycie cukru i soli – cukier w nadmiarze nigdy nie wyjdzie nam na zdrowie, z kolei sól podrażnia błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Nie powinieneś pić kawy i herbaty na pusty żołądek, ponieważ mogą nasilić bolesne objawy chorobowe, a także spożywać alkoholu, niezależnie od rodzaju. Uważaj też na kakao i czekoladę – choć u wielu osób poprawiają samopoczucie, w przypadku choroby wrzodowej mogą działać odwrotnie, powodując dyskomfort. Z diety wyeliminuj również grzyby, rzodkiewki, suche strączki i kapustę.

Dodaj komentarz