Metody nadruku na koszulkach – co warto wiedzieć?

Nadruki na koszulkach stały się w ostatnich latach bardzo popularne, zaczynając od koszulek z przezabawnymi opisami czy też śmieszną grafiką po takie, na których widnieją zdjęcia czy też wybrane przez nas obrazki.

Metoda wykonania zależy od tego, czego oczekujemy i jaki nadruk chcemy uzyskać. Może być on jednokolorowy, posiadać do ośmiu kolorów lub być wielokolorowy. Duże znaczenie ma także na jakich kolorach koszulek chcemy uzyskać nadruk, gdyż każda technologia ma zupełnie inne wymagania. Tak więc techniki wykonania grafiki możemy podzielić na 4 główne technologie z których możemy skorzystać. Najstarszym i bardzo popularnym rodzajem druku na koszulce jest sitodruk. Tą metodą możemy uzyskać do 8 kolorów przy koszulce białej i do 7 kolorów jeżeli chodzi o koszulkę czarną, z racji tego, że biały kolor będzie podkładem naszego obrazka lub napisu. Kolejną bardzo atrakcyjną metodą jest sublimacja. Więcej o tej metodzie można przeczytać na stronie https://printing-season.com/ – producenta koszulek z nadrukiem.

Jest to technologia bardzo ceniona ze względu na swoją prostotę wykonania, gdyż wystarczy wydrukować obrazek drukarką laserową na specjalnym papierze do sublimacji, a następnie przyłożyć do koszulki i wygrzać na prasie. Wielkość obrazka zależy tu wyłącznie od możliwości drukarki, a ilość kolorów jest tu właściwie ograniczona wyłączeniem koloru jaki ma koszulka. Metoda Flex/Flock jest mniej popularna dlatego, że jest dobra właściwie do wykonywania pojedynczych, szybkich napisów, a nie za bardzo nadaje się do tworzenia wymyślnych grafik.

W tej metodzie wycina się specjalną folię na ploterze tnącym, po czym wygrzewa na prasach termotransferowych. Jeżeli chodzi o kolory, to ilość co prawda nie jest ograniczona, ale każdy kolor należy wycinać z osobna, więc jest to dość uciążliwe, czasochłonne i przede wszystkim kosztowne. Ostatnią technologią jest DTG (Direct To Garment), która polega na włożeniu koszulki do specjalnej drukarki wykonującej grafikę na koszulce. Kolory pozostają nieograniczone, a wielkość koszulki zależy od wielkości posiadanego sprzętu. Drukarki takie są bardzo kosztowne, więc z racji tego metoda ta jest wykorzystywane głównie przez profesjonalne drukarnie.

Trwałość nadruku

Nadruk na koszulce jest wykorzystywany nie tylko przez osoby prywatne, ale też przez większość firm, zespoły muzyczne, czy też drużyny sportowe. Kluczową kwestią jest to, żeby nadruk lub obrazek trzymał się nieco dłużej niż do pierwszego prania. Nie tylko metoda wykonania grafiki ma tu znaczenie, ale też jakość naszego podkładu, w tym wypadku koszulki. Koszulka powinna być dobrej jakości, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na gramaturę oraz materiał z jakiego została ona wykonana. Jeżeli chcemy sami sprawdzić trwałość materiału, z jakiego została wykonana koszulka możemy pobrać próbki od producenta, lub jeżeli posiadamy czystą koszulkę do zrobienia nadruku wyprać je kilka razy i sprawdzić jak zachowuje się materiał oraz czyj est wytrzymały. Należy pamiętać, żeby wszystkie koszulki z nadrukiem prać na lewej stronie oraz nie prasować nadruków, które zostały wygrzane na koszulce. Jeżeli będziemy przestrzegać tych zasad, to koszulka może nam posłużyć na długie lata.

Dodaj komentarz