Medytacja przy użyciu roślin doniczkowych

Przyjrzyj się bardzo uważnie swojej roślince i bardzo dokładnie, z najdrobniejszymi szczegółami opisz ją w notatniku. Daj sobie na to 20-30 minut. Oglądaj ją bardzo drobiazgowo. Przyjrzyj się listkom – zbadaj ich kształt, wielkość, kolor, strukturę, zapach, sprawdź jakie są w dotyku. Obejrzyj gałązki, łodygę i ziemię w doniczce. Zbadaj wymiary roślinki. Zauważ w którą stronę się zwraca – w stronę światła słonecznego za oknem czy w stronę wnętrza pokoju. Poobserwuj ją chwilę i zauważ w niej Żywą Istotę.

Jeśli potrzebujesz – sięgnij do dobrego źródła wiedzy, a następnie poprawnie i starannie przesadź swoją roślinkę do większej doniczki. Pielęgnuj ją odpowiednio każdego dnia. Dowiedz się ile potrzebuje wody i jakich należy użyć odżywek. Dowiedz się jakie jest optymalne miejsce, w jakim powinna rosnąć. Ilość wody oraz miejsce, w którym ją umieścisz możesz też dobrać samodzielnie przyglądając się w miarę upływu czasu, ile wody Twoja roślinka naprawdę potrzebuje i zużywa oraz w jakiej części mieszkania czy pokoju najlepiej się czuje. To sprawi, że Twoja obserwacja będzie bogatsza w szczegóły.

Załóż w swoim notatniku dziennik obserwacji. Każdego dnia przez kilka minut obserwuj swoją roślinkę a następnie zapisuj w dzienniku wszelkie, najdrobniejsze nawet zmiany, jakie dostrzeżesz. Skup swoją uwagę na subtelnościach, minimalnych postępach, na szczegółach. Medytacja w tym ćwiczeniu polega na tym, że podczas obserwacji poświęcasz roślinie swoją absolutną, pełną i niepodzielną uwagę zwracając uwagę na jej postępy, wzrost i wpływ czynników zewnętrznych na jej rozwój. Dzięki temu zdecydowanie poprawiasz swoją spostrzegawczość, uważność i wrażliwość na drobiazgi oraz umiejętność przebywania w tu i teraz. Jeśli chcesz – możesz przedłużać swoją medytację przesadzając roślinę co kilka miesięcy do coraz większych doniczek.

Po kilku tygodniach obserwacji przejrzyj swoje notatki, przemyśl dokładnie i zapisz swoje odpowiedzi na następujące pytania: W jaki sposób umieszczenie rośliny w środowisku dającym więcej przestrzeni do życia wpływa na jej wzrastanie? Jakie to ma metaforyczne znaczenie? W jaki sposób umieszczenie człowieka w  bardziej sprzyjających warunkach wpłynie na jego rozwój, jego efekty, radość życia i wykorzystanie talentów?

Dodaj komentarz