Łysienie – przyczyny i zapobieganie

Nagłe wypadanie włosów może być przedmiotem koszmarnego snu, może stać się także koszmarem na jawie. Jeśli już dojdzie do tego drugiego, pojawia się drastyczne pytanie. Jak zapobiegać łysieniu? Co w praktyce można zrobić, by powstrzymać ten proces? Nim znajdziemy odpowiedź na tak postawione pytanie, warto chwilę zatrzymać się nad przyczynami wypadania włosów.

Łysienie ma różne przyczyny, a ten sam skutek

Najczęściej łysienie jest kojarzone z wypadaniem włosów na skutek aktywności hormonu DHT – pochodnej testosteronu. Dotyka ono głównie mężczyzn. Jednak nie tylko oni pytają się, jak zapobiegać łysieniu? Łysienie plackowate, mające przyczyny w wadach genetycznych oraz zakłóceniach układu immunologicznego, dotyka także kobiet.

Także wahania hormonalne mogą spowodować wypadanie włosów ponad przyjętą normę. Może się tak dziać pod wpływem tabletek antykoncepcyjnych lub zbyt rygorystycznej diety i pozbawienia organizmu ważnych składników pożywienia. Zbyt szybka utrata tkanki tłuszczowej wiąże się zwykle także z nadmiernym wypadaniem włosów. Dotyka to kobiet, które chcą szybko stracić na wadze, a także chorujących na anoreksję. Ostatnim ważnym czynnikiem jest stres. On także może stać się przyczyną łysienia.

Obfitość przyczyn pokazuje wyraźnie, że na pytanie – jak zapobiegać łysieniu? – trudno znaleźć jedną dobrą odpowiedź. Ostateczny skutek jest ten sam, ale powodują go różne rzeczy i jest to podstawową przyczyną nieskuteczności niektórych terapii. Błędna diagnoza przyczyn, odbija się na efektach leczenia.

Podstawy zapobiegania łysieniu

Skoro już stawia się pytanie: Jak zapobiegać łysieniu? – należy zacząć od podstaw. Dotyczy to zarówno tych, którzy już mają problem, jak również wszystkich pragnących uniknąć go w przyszłości.

Włosy muszą być pielęgnowane od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Podstawą tej pielęgnacji jest właściwe odżywianie. Istotna jest dieta zawierająca witaminy A i B. Jeśli chodzi o witaminy z grupy B, to na stan włosów największy wpływ ma podaż witaminy B2. Oprócz tego potrzebna jest witamina E, a wraz z nią cynk, magnez, wapń i żelazo. Zbyt dużo z tych skalników nie znajdziemy w hamburgerach serwowanych w fast-foodach. Jeśli żywimy się głównie tam, to najwyższa pora na zmiany.

Nie wolno myć włosów mydłem ani zbyt mocno szczotkować. Powoduje to silne uszkodzenia. Szampony i odżywki także należy właściwie dobierać. Do tej kwestii jeszcze powrócę. Potrzebna jest także aktywność ruchowa. To wzmacnia cały organizm. Biegi, spacery lub ćwiczenia fizyczne. Można także wybrać pływanie albo jazdę na rowerze. Możliwości jest sporo, ważne, aby zacząć się ruszać.

Jak konkretnie zapobiegać łysieniu?

Jeśli mamy już fundamenty terapii, to można wziąć się za stworzenie skutecznej metody, która da odpowiedź na pytanie, jak zapobiegać łysieniu? Nie będę tutaj opisywał szczegółowo różnych metod stosowanych przez dermatologów. Różnice pomiędzy nimi wynikają zarówno ze zróżnicowanych przyczyn, jak i doświadczenia samego lekarza. Istnieje przynajmniej kilka szkół leczenia poszczególnych schorzeń powodujących wypadanie włosów. Wybór metody najlepiej zostawić specjaliście.

Lepiej skupić się na tym co możemy zrobić sami w domu. Jeśli pytamy – jak zapobiegać łysieniu? – mając na myśli sposoby dostępne w domu, to odradzałbym wszelkie smarowania olejami i inne podobne sposoby. Mimo wszystko najlepiej wybrać się do dermatologa.

Dodaj komentarz