Kilka typów akumulatorów

Akumulatory żelowe

W systemach fotowoltaicznych wyspowych wykorzystywane są różne rodzaje akumulatorów. W zależności od posiadanego typu akumulatora mam leprze lub gorsze parametry przy pracy cyklicznej lub w niższych temperaturach. Rodzaje akumulatorów żelowych mają również wpływ na ich żywotność i ilość cykli pełnego naładowania i rozładowania. Poniżej przedstawię 3 najbardziej popularne akumulatory stosowane w fotowoltaicznych systemach zasilania.

Akumulatory kwasowe

To najbardziej popularny i rozpowszechniony typ baterii, są one głównie stosowane w przemyśle samochodowym, kamperach, łodziach oraz przyczepach kempingowych. Tego typu konstrukcje przeznaczone są do pracy buforowej i słabo znoszą prace cykliczną, dlatego też praca akumulatora kwasowego z ogniwami słonecznymi powinna odbywać sie na zasadzie doładowywania podczas postoju lub podtrzymania sprawności akumulatora a nie w formie pełnego cyklu naładowania i rozładowania. Oczywiście możliwe jest wykorzystanie akumulatora kwasowego do pracy cyklicznej ale jego żywotność może zmniejszyć sie do ok 2 lat.

Akumulatory AGM

To nowoczesna konstrukcja często stosowana w fotowoltaice. Elektrolit akumulatora uwięziony jest pomiędzy matami szklanymi dzięki czemu akumulator wytrzymuje większe ciśnienie oraz zdecydowanie lepiej sprawdza się w pracy cyklicznej. Akumulatory AGM lepiej znoszą również niskie temperatury zachowując wyższa sprawność i pojemność w stosunku do tradycyjnych akumulatorów kwasowych. Średnia ilość cyklów ładowania i rozładowywania wach się w przedziale od 400 do 600 co przekłada sie na żywotność ok 4 lat w systemach solarnych. W przypadku pracy buforowej akumulatory AGM wytrzymają nawet do 12 lat pracy zachowując najwyższą sprawność i pojemność. Akumulatory AGM są powszechnie stosowane w fotowoltaice ze względu na optymalny stosunek ceny do trwałości i oferują najniższy koszt gromadzenia i przechowywania każdego wyprodukowanego ampera.

Akumulatory żelowe.

W akumulatorach żelowych elektrolit występuje w formie żelu. Dzięki takiego rozwiązaniu elektrolit zawsze dobrze przylega do płyt ołowiowych i nie pozostawia ich zbytnio odkrytych w czasie rozładowania czy pracy cyklicznej. Akumulatory żelowe najlepiej nadają się do systemów fotowoltaicznych ze względu na swoją dużą ilość cykli od 600 do 1200 w przypadku akumulatorów Long Life. Tego typu konstrukcje najlepiej nadają się do zasilania oświetlenie lub słabszych odbiorników. Rozładowywane małym prądem mogą oddać i przyjąć zdecydowanie więcej prądu niż konstrukcje innego typu. Niestety ich podstawową wadą jest cenę, która pomimo długowieczności akumulatora jest zbyt wysoka i w ogólnym rozliczeniu akumulatory żelowe wychodzą drożej w eksploatacji a niżeli akumulatory AGM

Dodaj komentarz