Kaski ochronne – dlaczego są takie ważne?

Kaski ochronne – dlaczego są takie ważne?

Przechodząc obok placu budowy, słupa, na którym pracują telemonterzy czy innego miejsca tego typu, niechybnie zobaczymy osoby wyposażone w różnego rodzaju kaski i hełmy ochronne, różniące się grubością, kolorem czy designem.

O ich założenie poproszeni są nawet goście wchodzący na budowę, chociaż wielu z nich nie czuje takiej potrzeby. Dlaczego hełmy ochronne oraz kaski pełnią tak ważną rolę? Jakie warunki muszą być spełnione, aby były one maksymalnie skuteczne? Na te i inne pytania postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć poniżej.

Dlaczego kaski i hełmy ochronne są takie ważne?

Bez wątpienia kaski ochronne są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia roboczego. W dużej mierze wydawane są one pracownikom fizycznym, a także osobom gościnnie wchodzącym na teren, na którym występuje zagrożenie doznania urazu głowy. W przypadku pracowników za dostarczenie właściwych kasków ochronnych odpowiada pracodawca i nie jest to jego dobrą wolą, a obowiązkiem.

Wynika to z faktu, że przy wykonywaniu pewnych prac czy w określonych miejscach jest ryzyko, że coś ciężkiego spadnie danej osobie na głowę lub w coś się ona uderzy. Jest to szczególnie istotne, ponieważ, chociaż sama czaszka jest dość wytrzymała, to nawet pozornie lekkie uderzenie w głowę może wywołać wstrząśnienie mózgu i mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego też nie należy lekceważyć nakazu noszenia kasku.

Nawet, jeśli zachowamy maksymalną ostrożność, wciąż jest pewna szansa, że przydarzy nam się jakiś wypadek, a w takiej sytuacji ochrona zapewniona przez wysokiej jakości kask będzie nieoceniona. Tym bardziej biorąc pod uwagę, że noszenie go nie wiąże się z jakimś szczególnym dyskomfortem, zwłaszcza, jeśli można go zaczepić o brodę i dopasować długość pasków do wymiarów swojej głowy.

Co zrobić, żeby hełmy ochronne i kaski były maksymalnie skuteczne?

Żeby zapewnić najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy dany kask spełnia niezbędne europejskie normy (zazwyczaj informacje na ten temat powinny znaleźć się w karcie produktu w sklepie BHP) i do jakiego zastosowania jest przeznaczony. Niektóre kaski chronią bowiem tylko przed lekkimi uderzeniami, które co najwyżej mogłyby rozciąć skórę, a inne przed nawet bardzo mocnymi wstrząsami.

Dodatkowo, trzeba zadbać o to, żeby natychmiast wymienić kask na nowy, jeśli zostanie on w jakikolwiek sposób uszkodzony i utraci swoje właściwości ochronne. Dalsze użytkowanie uszkodzonego kasku jest bowiem po prostu niebezpieczne i może mieć bardzo poważne negatywne konsekwencje.

Dodaj komentarz