Do jakich zadań nadają się rękawice budowlane?

Wśród rękawic roboczych występuje naprawdę bardzo duża różnorodność. Łatwo można pogubić się w tym, które z nich zapewniają jaki poziom ochrony i do czego się nadają. Jednocześnie nie można popełnić pomyłki przy ich zamawianiu, ponieważ od rękawic i innych elementów ochronnych zależy niekiedy zdrowie, a w skrajnych przypadkach nawet życie pracowników.

Przeglądając różne kategorie rękawic roboczych, możemy natrafić na rękawice oznaczone jako budowlane. Do jakich dokładnie zadań nadają się rękawice tego typu i z czego są one z reguły wykonane? Jaki poziom ochrony zapewniają? Na wszystkie te pytania odpowiedzi udzielimy poniżej.

Rękawice budowlane – do czego służą i z czego się je tworzy?

Będące tematem tego artykułu rękawice budowlane stosuje się, jak sama ich nazwa wskazuje, głównie na placach budowy, ale okazjonalnie mogą się przydać także w innych okolicznościach. Są to bowiem rękawice przeznaczone przede wszystkim do prac ciężkich, które bez użycia rękawic mogłyby się wiązać z otarciem czy zacięciem dłoni i nie tylko.

Do prac, przy których tego typu rękawice okażą się szczególnie użyteczne, można zaliczyć na przykład rozładunek ciężkich materiałów budowlanych, ale też ogółem przenoszenie ciężkich przedmiotów na placu budowy (takich jak choćby belki czy płyty).

Takie rękawice produkuje się w dużej mierze z różnego typu skór (bydlęcych, cielęcych, wieprzowych). Poszczególne skóry charakteryzują się nieco innymi właściwościami i parametrami, choćby w zakresie sztywności, więc warto mieć to na uwadze przy wyborze odpowiedniego modelu.

Rękawice chronią oczywiście palce, ale z reguły posiadają także długi mankiet, który chroni nadgarstek, a więc relatywnie wrażliwą część naszego ciała, która również może być zagrożona podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów.

Jaki poziom ochrony zapewniają takie rękawice?

Rękawice budowlane zapewniają lepszą ochronę przy przenoszeniu ciężkich elementów niż chociażby rękawice powlekane lateksem, które stosuje się przy lekkich pracach, wymagających dużej ilości precyzji.

Trzeba natomiast wskazać, że rękawice oznaczone jako budowlane niekoniecznie nadadzą się choćby dla spawacza, do którego głównych obowiązków nie należy rozładunek towaru czy inne tego typu zadania, a spawanie. W jego przypadku najlepsze będą więc specjalne rękawice dla spawacza, która są przede wszystkim ognioodporne.

Takie przykłady można mnożyć, a wniosek jest jeden – rękawice robocze trzeba zawsze dobierać do obowiązków, jakie dana osoba będzie pełniła i związanych z nimi zagrożeń.

Dodaj komentarz