Jak zwalczyć trądzik

Wiele dziewcząt w okresie dojrzewania i młodych kobiet zmaga się z trądzikiem. W dobie social mediów, w których prym wiodą piękne celebrytki o nieskazitelnej cerze trądzik staje się jeszcze większym problemem – nie tylko choruje skóra, ale zaburzona zostaje świadomość własnej atrakcyjności. Choć wiemy, że zazwyczaj wszelkie zdjęcia poddane są obróbce to i tak porównujemy siebie do kobiet na ekranie. Jak zwalczyć trądzik i poczuć się lepiej? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

Trądzik jest najczęstsza przewlekłą chorobą skóry, której przyczyna jest nadmierne wydzielanie sebum. Sebum zatykając pory skóry prowadzi do powstania zaskórników otwartych lub zamkniętych – jest to tzw. trądzik niezapalny. Jeżeli jednak przybierze on formę zapalną dochodzi także do zakażeń bakteryjnych, które powodują stan zapalny ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Pojawiają się wtedy zaczerwienione, opuchnięte i bolesne w dotyku krostki, guzki, a nawet ropne torbiele. Zmiany mogą obejmować nie tylko skórę twarzy, ale też plecy czy szyję. Najbardziej narażone na postanie trądziku są osoby z tłustą lub mieszana cerą.

Jak zwalczyć trądzik? Przede wszystkim rozważnie do niego podejść – walczyć, a nie maskować! Niezależnie od rodzaju trądziku właściwa pielęgnacja to podstawa. Nigdy nie możesz zapominać o demakijażu – wykonuj go delikatnie, najlepiej przy użyciu preparatów do cery wrażliwej lub specjalnych do cery trądzikowej.

Kiedy zmagasz się z trądzikiem myj twarz dwa razy dziennie – częstsze oczyszczanie może wysuszać i dodatkowo podrażniać i tak już problemową cerę. Możesz do mycia wykorzystać preparat z glinką, która reguluje pracę gruczołów łojowych i eliminuje błyszczenie. Nie używaj żadnych szczoteczek czy myjek – najlepiej spiszą się twoje palce. Wykonuj delikatne, okrężne ruchy starając się dotrzeć do wszystkich zakątków twarzy. Aby usunąć zaskórniki i zmniejszyć widoczność porów wykorzystuj preparaty enzymatyczne – rezygnuj z peelingów mechanicznych, gdyż tylko pogorszą stan twojej skóry.

Skóra trądzikowa wbrew powszechnej opinii także wymaga nawilżenia. Jeżeli doprowadzisz do przesuszenia, zacznie się nadmierna produkcja sebum, co tylko wzmaga problem trądziku. Na co dzień wybieraj nawilżające kremy matujące z filtrem SPF – zapewnisz skórze nawilżenie i zniwelujesz błyszczenie. Na noc zastosuj krem zawierający składniki antybakteryjne i łagodzące podrażnienia.

W przypadku maseczek wybieraj te, które odtykają i ściągają pory, mają działanie dezynfekujące, pielęgnujące i oczyszczające. Dla cery trądzikowej polecane są preparaty z oczarem wirginijskim, witaminami B3 i E, kwasem azelainowym oraz wspomnianą prędzej glinką – zarówno białą, jak i zieloną.

Nie zapominaj o wizytach u dermatologa i kosmetologa. Nie tylko sprawdzisz, czy odpowiednio dbasz o skórę, ale też będziesz mogła poddać się specjalistycznym zabiegom pomagającym zwalczać trądzik.

Dodaj komentarz